16 listopada 2019

16. Kilka prostych ćwiczeń na uważność.

4 proste ćwiczenia na koncentracje uwagi. Są tak proste, że każdy da radę je wykonać.

Ćwiczenia te mogą wydawać się bardziej nudne niż pozostałe, pewnie dlatego właśnie, że są proste, ale przyłóż się do nich jak do każdego innego. Doprowadzaj je do końca. Lepiej przeznacz na ćwiczenie mniej czasu, choćby 5 minut, a nie będzie Ci tak bardzo przeszkadzało wrażenie, że to nudne lub, że to strata czasu.

Chociaż ćwiczenia są łatwe i dasz radę je wykonywać i tak zobaczysz jak umysł będzie Cię odciągał, jak różne rzeczy będą Cię rozpraszać, wewnątrz lub na zewnątrz Ciebie. Staraj się to zauważać, jak twoja uwaga oddala się od ćwiczenia i przywracaj ją wtedy silniej tam gdzie ma być.

Chociaż ćwiczenia są łatwe i tak czasem się pogubisz, umysł tak Cię odciągnie, że nie będziesz wiedział jaką następną liczbę masz powiedzieć. Postaraj się wtedy powrócić do ćwiczenia lub zacznij je od nowa.

Chociaż ćwiczenia są łatwe i może będą Ci się wydawać bez sensu, to mają wielką moc. Choćbyś je wykonywał tylko przez 5 minut, to przez 5 minut będziesz dzisiaj bardziej uważny, mniej zawieszony w swojej głowie. Tak się rozwija swoją uważność, odciągając ją od zamyślenia.

Sposób wykonywania ćwiczenia.

- proste 1 - liczenie w myślach. Zamknij oczy i zacznij liczyć w myślach do 100. Licz spokojnie, nie spiesz się. Jak dojdziesz do 20, 30 to zacznie się robić trudno. Twój umysł zacznie Ci dawać znać, że to nudne. Ćwicz mimo odczuwania tej nudy.

Dla odmiany spróbuj liczyć od 100 do 0, lub co 3 liczby (3,6,9,12...), lub co 3 liczby od 100 do 0. Takie na pierwszy rzut oka utrudnienia okażą się pomocne bo będziemy musieli włożyć więcej uwagi w ćwiczenie.

- proste 2 - liczymy wyrazy. Weź jakąś gazetę, książkę, tekst tego ćwiczenia lub coś innego i policz ile jest wyrazów na jednej stronie. Licz w myślach i nie pomagając sobie czasem palcem wskazując na słowa. Jak skończysz zrób to jeszcze raz i upewnij się, czy się nie pomyliłeś.

- proste 3 - liczymy oddechy. Zamknij oczy i zacznij liczyć swoje oddechy. Nie próbuj przyspieszać oddechu żeby liczyć szybciej, raczej staraj się go zwolnić żeby się uspokoić. Liczyć możesz różne sposoby, np.:
- licz tylko wydechy. Bierzesz wdech a na wydechu powoli wymawiaj w myślach "jeden", wdech i na wydechu "dwa"...
- licz wdechy i wydechy. Robisz wdech i wymawiasz jednocześnie w myślach "jeden", wydech i jednocześnie "dwa"...
- powtarzaj na wydechu. Bierzesz wdech a na wydechu powtarzasz kilka razy dość szybko "jeden, jeden, jeden, jeden..", wdech i na wydechu "dwa, dwa, dwa, dwa.."... Powtarzasz tyle razy żeby zapełnić cały wydech.

Wyznacz sobie cel do ilu chcesz doliczyć. Będzie on zależny od twojego poziomu uważności, ale staraj się ustawić sobie poprzeczkę wysoko żeby się trochę wytężyć.

Możesz też spróbować pobijać swój rekord. Sprawdź do ilu jesteś w stanie policzyć oddechów zanim zaczniesz się gubić. Gdy tylko lekko się zamieszasz zapamiętaj do ilu udało Ci się doliczyć i próbuj to poprawić następnym razem.

- proste 4 - powtarzanie słowa. Zamknij oczy i powtarzaj w myślach słowo "spokój" przez cały czas ćwiczenia. Możesz sobie w tym celu nastawić budzik na kilka minut i próbować wydłużać ten czas przy kolejnych próbach. Możesz zmieniać prędkość powtarzania słowa w trakcie ćwiczenia, tak żeby było Ci łatwiej.

Wybrałem słowo "spokój" bo nasz umysł reaguje na nasze myśli, ale może to być dowolne słowo. W tym przypadku słowo "spokój" będzie Cię lekko uspokajać choć może to być niezauważalne. Spokojniejsze wymawianie tego słowa zwiększy ten efekt.

Dodatkowo we wszystkich ćwiczeniach z liczeniem możesz sobie jednocześnie wyobrażać liczbę którą wymawiasz w myślach, wyobrażaj ją sobie gotową, lub jak ją malujesz, lub sam ten ruch jej malowania.


W trakcie ćwiczenia zauważysz, że w polu twojej świadomości pojawiają się jednocześnie myśli. Oznacza to, że twojej uwagi używacie jednocześnie Ty i twój umysł. Ty do ćwiczenia a on podświadomie do myślenia. Część z tych myśli będzie odciągała twoją uwagę od ćwiczenia. Będzie to trochę jak zabawa w przeciąganie liny z własnym umysłem. Staraj się nie oddać mu całej uwagi, przeciągaj ją na swoje potrzeby. Tego masz się tu właśnie uczyć, zarządzania świadomie swoją uwagą. Ta umiejętność przyda Ci się w codziennym życiu i wykorzystasz ją też w innych ćwiczeniach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz