24 maja 2018

15. Świadomość uwagi.

Trudniejsze ćwiczenie tym razem ale dające nowe spojrzenie na to jak działa nasz umysł. Będziemy obserwować w czasie teraźniejszym ruch naszej uwagi, pozwalając jej przemieszczać się samoistnie.

Jeśli wykonywałeś wcześniej jakieś ćwiczenie uważności zauważyłeś na pewno, że utrzymanie uwagi w jednym miejscu jest bardzo trudne. Trudno nawet zauważyć kiedy uwaga uciekła nam z obiektu obserwacji. Zdajemy sobie wtedy sprawę, że nasza uwaga potrafi przemieszczać się bez naszej woli.

Właśnie to niekontrolowane przemieszczanie się naszej uwagi będziemy obserwować w tym ćwiczeniu.

Wiemy już, że naszej uwagi możemy używać świadomie lub używa jej podświadomie nasz umysł. Jeśli jeszcze o tym nie słyszałeś zaglądnij tutaj: czym jest uwaga/uważność. W tym ćwiczeniu skorzystamy z naszej świadomości żeby przyglądać się jak nasza uwaga przemieszcza się podświadomie.

Będziemy więc obserwować to uciekanie uwagi, które sprawia, że ćwiczenie uważności jest trudne. Dlatego właśnie to ćwiczenie jest trudniejsze. Wymaga już jakiejś umiejętności wyciszania umysłu, czyli jakiegoś doświadczenia w używaniu uważności.

Na początku umysł będzie Ci się cały czas wymykał. Ale im bardziej będziesz obserwował to wymykanie, tym później szybciej i łatwiej będziesz je dostrzegał.


Sposób wykonywania ćwiczenia.

Krok 1 - świadomość kierunku uwagi. W tym ćwiczeniu nie będziemy kierować celowo uwagą ale musimy od czegoś zacząć więc zamknij oczy i zauważ, że twój wzrok i uwaga są skierowane jakby do przodu w konkretne miejsce lub gdzieś w czarną przestrzeń przed tobą. Przez chwilę staraj się utrzymać ten kierunek, upewnij się gdzie kieruje się twoja uwaga.


krok 2 - śledzenie kierunku uwagi. Przestań tak jakby celowo utrzymywać uwagę na przeciw, przestań ją kontrolować ale pozostań świadomy miejsca w które ona się kieruje. Niekontrolowaną uwagą będzie kierował twój umysł a Ty obserwuj tylko jak to się dzieje. Staraj się cały czas wiedzieć gdzie jest twoja uwaga, na co się kieruje.

Szybko zauważysz, że twoja uwaga będzie przeskakiwać w inne miejsca. Obserwuj to skakanie umysłu i pozwól mu na to. Na tym polega to ćwiczenie, pozwalamy umysłowi robić to co chce a my to obserwujemy.

Zauważaj czego aktualnie doświadczasz, na co właśnie zwróciłeś uwagę, lub co Cię rozprasza. Jeśli twoja uważność jest jeszcze słaba będą to głównie myśli, ale twoja uwaga może przeskoczyć również np.:
- na jakiś dźwięk,
- na twój oddech,
- na jakieś odczucie w ciele,
- na dyskomfort ciała,

- na różne miejsca w ciele bez wyjątkowych odczuć,
- na czerń kiedy masz zamknięte oczy lub jakieś wizualizacje,
- na jakiś ruch kiedy ćwiczysz z otwartymi oczami,
- na ruch ciała mimo, że go nie chciałeś,
- na odczucie temperatury, itp.


Twoja uwaga będzie zmieniała też swoje kierunki w przestrzeni. Jak masz zamknięte oczy widzisz tak jakby przestrzeń. Zauważysz, że twoja uwaga przeskakuje lekko w inny kierunek albo też bliżej lub dalej. Te przeskoki w przestrzeni są związane z wizualną częścią podświadomych myśli. Może uda Ci się je połączyć z pojawiającymi się myślami, ale nie jest to konieczne. Wystarczy jak uświadomisz sobie te zmiany kierunku uwagi. Bądź świadomy cały czas w którym miejscu skoncentrowana jest twoja uwaga.

Problemy z myślami.

Tak jak wspomniałem, to ćwiczenie wymaga od nas już jakiś umiejętności. Kiedy ich nie mamy będziemy łatwo popadać w zamyślenie bo nie robimy w tym ćwiczeniu nic co odciągało by nasz umysł od myślenia. Tak czy siak jakieś myśli i tak będą się pojawiać. Spróbuj się wtedy z nimi uporać w poniższy sposób.

Kiedy pojawią się myśli, uświadom je sobie po prostu: ok, myślę właśnie o tym. Np. zastanawiasz się na co kieruje się teraz twoja uwaga. Uświadom sobie: ok, myślę właśnie o tym. Nie musisz wymawiać tych myśli w głowie, wystarczy, że sobie uświadomisz o czym myślisz. Wiesz wtedy, że twoja uwaga kieruje się właśnie na myśli. 

Ważne! Myśli nie są problemem w wykonywaniu ćwiczenia. Problemem jest zamyślanie się, czyli odpłynięcie w myśli i zapomnienie o ćwiczeniu. Jeśli Twoja uwaga przeskakuje z jednej myśli na drugą a Ty je sobie wszystkie lub co którąś uświadamiasz nie zapominając, że ćwiczysz, to ćwiczenie wykonywane jest poprawnie. Obserwuj wtedy o czym myśli twój umysł, co się w nim dzieje, to bardzo ważna część ćwiczenia.
 
Dwie opcje ułatwiające to ćwiczenie.

Ułatwienie pierwsze - Na początku ćwiczenia uświadamiasz sobie jak twoja uwaga kieruje się gdzieś w przód. Wracaj do tego miejsca za każdym razem jak się pogubisz i tak jakby zaczynaj od nowa. Próbuj być świadomy tego na co przeskoczy twoja uwaga. Bądź świadomy tego kierunku uwagi w przód i jak zobaczysz, że ten kierunek znika to znaczy, że twoja uwaga przeskoczyła już na coś innego.

Ułatwienie drugie - Powtarzaj sobie w myślach "wiem gdzie jest uwaga" i jednocześnie staraj się to wiedzieć. Szybko zaczniesz zauważać, że twoja uwaga kieruje się na coś innego niż przed chwilą lub przynajmniej zobaczysz, że nie ma jej tu gdzie przed chwilą była.

Jeśli jednak twoje myśli uniemożliwiają Ci całkowicie wykonywanie tego ćwiczenia to znaczy, że musisz poćwiczyć swoją uważność na razie na innych ćwiczeniach. Może być też tak, że po prostu to ćwiczenie Ci nie pasuje, jesteśmy różni i różne ćwiczenia inaczej na nas działają.


To ćwiczenie może wydawać się skomplikowane ale tak na prawdę nie robimy nic. Tylko obserwujemy. Pozwalamy by nasza uwaga przeskakiwała kierowana podświadomym umysłem. Jedyne co musimy robić to pozostać świadomym wykonywania ćwiczenia i obserwować co się będzie działo.

Pozwól umysłowi się "wyskakać". Nie próbuj nad tym zapanować. Nie próbuj nie myśleć. Im spokojniej będziesz go obserwować, tym umysł będzie spokojniejszy.

Jeśli usiądziesz do tego ćwiczenia np. na 5 minut i uda Ci się kilka razy zauważyć jak Twoja uwaga sama przeskoczyła na coś innego to jest już dobrze. Umiejętność dostrzeżenia każdego takiego przeskoku oznaczałaby, że masz całkowitą kontrolę nad własnym umysłem. Wtedy nie musiałbyś ćwiczyć uważności. Tak więc, nie przejmuj się kiedy umysł będzie Ci co jakiś czas uciekać. Nie znaczy to, że ćwiczenie Ci nie wychodzi. Ćwiczysz żeby nauczyć się tego czego nie umiesz.

Podświadomy umysł potrzebuje Twojej uwagi do działania. Bez niej nie może działać. Im bardziej jesteś świadomy gdzie jest Twoja uwaga, tym mniej ma jej Twój podświadomy umysł. Wykonując to ćwiczenie wprowadzasz świadomość w działanie umysłu, robiąc to uzyskujesz nad nim kontrolę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz