10 maja 2018

14. Świadomy spacer.

W tym prostym ćwiczeniu będziemy skupiać swoją uwagę na ruchach swoich nóg. W podobny sposób możesz obserwować również inne części ciała, np. ręce w trakcie zmywania, całe ciało w trakcie ćwiczeń itp.

Ćwiczenie to jest proste ale efektywne jak wszystkie inne. Używamy świadomie uwagi więc rozwijamy swoją uważność. Poza tym nawiązujemy bliższy kontakt z naszym ciałem, co uwrażliwia nas na jego komunikaty.

Sposób wykonywania ćwiczenia.

Poniższe ćwiczenia możemy wykonywać w domu chodząc po pokoju w tą i z powrotem lub idąc gdziekolwiek możemy powiedzieć sobie - poświęcę teraz minutkę na ćwiczenie i skupie uwagę na moich krokach.

Opcja 1 - kontrola kroku. To my kierujemy ruchem nóg. Każdy krok stawiamy świadomie. Czujemy mięśnie których używamy. Czujemy jak ucisk na stopie przechodzi z pięty do palców. Spacerujemy specjalnie wolniej żeby nie gubić się w trakcie zmiany zwracania uwagi na drugą nogę. Pomocne może być też stawianie kroków inaczej niż robimy to normalnie, np. stawiając kroki nieco szerzej. Można też zwrócić uwagę jak ciężar całego ciała przechodzi z jednej nogi na drugą. Im więcej szczegółów związanych ze stawianiem kroków odczuwasz tym lepiej.

Opcja 2 - obserwacja kroku. Kiedy idziesz, obserwuj swoje kroki ale nie ingeruj w sposób chodzenia. Pozwól nogom iść normalnym krokiem takim jakim szedłbyś gdybyś nie zwracał na niego uwagi. I teraz zauważ, że twoje nogi idą same. To nie Ty je przekładasz, robi to za Ciebie Twój umysł. Ty w tym czasie możesz się zajmować czymś innym. Rozmawiać z kimś, czytać coś w telefonie lub rozglądać się dookoła, a nogi idą bez żadnego Twojego zaangażowania.

Ta opcja może  dostarczyć Ci cennego namacalnego doświadczenia - jaką pracę wykonuje za nas nasz umysł. A także, jak umysł wykonując coś za nas może pozbawić nas świadomości tego co robimy. Takie doświadczenia są dla nas bardzo pomocne, ponieważ jest to uczenie się działania naszego umysłu w praktyce a nie w teorii. Jeśli uda Ci się zauważyć, że to twój umysł stawia za Ciebie kroki, zacznij zauważać, że reszta twojego ciała porusza się zazwyczaj tak samo automatycznie. Po takim doświadczeniu łatwiej będzie Ci dostrzec, że umysł też za nas myśli, a my tylko widzimy tego część.

Opcja 3 - krok + oddychanie. Utrzymywanie uwagi na krokach łatwo jest połączyć z ćwiczeniem oddechowym, np. jednym z tych: Uwaga na oddech lub Oddech obserwowany. Fajnym pomysłem będzie skorzystanie z takiej kombinacji kiedy np. spacerujemy po parku. Kontakt z naturą dodatkowo uspokoi nasz umysł co ułatwi wykonywanie ćwiczenia oraz pogłębi nasze doświadczenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz