5 października 2017

Jak przyspieszyć rozwój uważności.

Dobra wiadomość!

Rozwój uważności da się przyspieszyć, i to wielokrotnie. Zależy to tylko od tego jak bardzo tego chcesz. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rozwijaniem uważności to nie przejmuj się tym na razie. Najpierw trzeba się trochę tym pobawić, zrozumieć o co chodzi i po co się to robi. Ale jeśli ćwiczysz uważność już dłużej i chciałbyś to trochę lub bardziej przyspieszyć to poniżej znajdziesz wiele możliwości tego dokonania.


Poniższe podpowiedzi pozwalają nam również zauważyć co przeszkadza nam w rozwijaniu uważności lub nawet ją obniża.


Wraz z wzrostem poziomu uważności i tak wprowadzamy poniższe zmiany samoistnie, bez zmuszania się do nich. Wynika to ze zrozumienia ich wpływu na nasze życie. Zrozumienie to pojawia się wraz ze wzrostem uważności. Uważność umożliwia nam zwracanie uwagi na to co się w nas dzieje, na nasze ograniczenia, nawyki myślowe, przekonania, wady, zalety itd. Stąd bierze się właśnie zrozumienie własnego życia. Wprowadzanie po trochę tych zmian wcześniej, zanim rozumiemy w pełni ich powagę znacznie przyspiesza cały proces rozwoju uważności.


Z pewnością nie dasz rady wprowadzić wszystkich tych zmian na raz. Większość z nich może być dla Ciebie na chwilę obecną nawet niewykonalna. Tak jak napisałem wyżej będzie się to stawać coraz łatwiejsze wraz ze wzrostem poziomu uważności.


Wiedza.

Zdobywanie wartościowej wiedzy związanej z rozwojem uważności/świadomości na pewno przyczyni się do ich rozwoju. Po pierwsze przyswajanie nowych informacji wymaga od nas poświęcenia temu uwagi. Po drugie wzmaga lub podtrzymuje się nasze zainteresowanie samorozwojem. Po trzecie znajdziemy wiele nowych i przydatnych wskazówek.

Zwiększenie ilości ćwiczeń.

A dokładnie czasu wykonywania ćwiczeń w ciągu każdego dnia. Na pewno rozwiniesz swoją uważność szybciej ćwicząc 2 godzinny dziennie niż jakbyś ćwiczył przez 10 minut. Przy czym godzina dziennie to jest już wystarczająco dużo. Pół godziny dziennie też już jest dobrze. Jeśli dopiero zaczynasz to 15 minut dziennie jest w porządku. Dodatkowo początkowo lepiej jest podzielić czas przeznaczony na ćwiczenia i ćwiczyć dwa a nawet trzy razy dziennie, choćby po 5 minut.


Priorytet.

Jeśli wiesz już, że uważność wpłynie pozytywnie na wszystkie części Twojego życia, to warto jest traktować rozwój uważności jako coś najważniejszego w życiu. Miej to na uwadze a częściej będziesz sobie przypominać o ćwiczeniach, bardziej będziesz się starać i łatwiej będą Ci one wychodzić.

Ćwiczenia w pozostałym czasie.

Dodatkowe ćwiczenie uważności w trakcie wykonywania codziennych zajęć lub po prostu bycie uważnym w ciągu dnia znacznie przyspiesza cały proces rozwoju uważności. Rozwijanie uważności w taki sposób może być nawet bardziej owocne.

Zmiany dotyczące czynników obniżających uważność.

 
Alkohol.

Uważność rozwijamy głównie w celu uzyskania kontroli nad sobą i poszerzenia swojej świadomości. Jeśli porównasz to z działaniem alkoholu to zobaczysz, że robi on z nami dokładnie coś odwrotnego. I teraz nie ważne czy pijesz mało lub rzadko, w mniejszym lub większym stopniu upośledzasz kontrolę nad sobą i swoją świadomość. A każde takie działanie ma również wpływ długoterminowy. Odwracając to, każde zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu przyczynia się do wzrostu uważności.

Monotonia.

Kiedy robimy codziennie to samo nasze życie staje się w znacznej części automatyczne. A im większa automatyczność tym mniej używamy uwagi do działania. Nieużywanie uwagi obniża poziom uważności. Monotonie przełamiesz wprowadzając w swoje życie co jakiś czas drobne zmiany. Może to być cokolwiek, np. zacznij jeździć do pracy inną drogą, ugotuj jakieś nowe dania, pójdź gdzieś gdzie jeszcze nie byłeś itp. Jeśli nie masz możliwości wybicia się z monotonii albo nie wiesz jak to zrobić możesz skorzystać z tego ćwiczenia: 10. Od-automatyzacja.

Przerwy.

Każdy dzień bez ćwiczenia uważności pochłania efekty z poprzedniego dnia lub nawet z kilku. Jeśli nie masz czasu, poćwicz choćby kilka minut.

Pochłaniacze uwagi.

Telewizja, gry, facebooki itp., wydaje się, że nie możemy się bez tego obejść. Wydaje się tak właśnie dlatego bo te rzeczy silnie pochłaniają naszą uwagę. Najlepiej jest je odstawić całkowicie, ale jesteśmy od tego tak uzależnieni, że wprowadzenie takiej zmiany może wymagać najpierw wyrobienia sobie wysokiego poziomu uważności. Puki co możesz to w jakimś stopniu ograniczyć.

Szkodliwe towarzystwo.

Osoby które domagają się nadmiernie naszej uwagi, manipulują nami lub w jakiś inny sposób ograniczają naszą wolność, ciągną naszą uważność w dół. Czasami nie mamy możliwości zmienić takiego towarzystwa, watro wtedy popracować nad własnym podejściem do niego i nad ilością uwagi jaką wkładamy w obce sprawy.

Uzależnienia i nawyki.

Wszystkiego rodzaju, od alkoholu, pornografii od obgryzania paznokci. Szkodliwość nawyku/uzależnienia ma w przypadku uważności mniejsze znaczenie, wpływ ma tu niekontrolowanie własnego zachowania. Posiadanie takich utartych ścieżek umysłu znacznie obniża naszą uważność. Za każdym razem kiedy nasz nałóg/nawyk domaga się tego czego dotyczy pochłania naszą uwagę prawie całkowicie do momentu do puki nie spełnimy jego żądania, np. do puki nie odpalimy papierosa będzie nas on nękać. Zrywanie z nawykami, czyli działanie wbrew swojemu umysłowi to jeden z lepszych treningów uważności. Musimy w tym celu poświęcić świadomie sporo uwagi temu co się w nas dzieje.

Przyjemności i pragnienia.

A oto czynniki najbardziej niszczące naszą uważność. Nie ze względu na to, że są bardziej szkodliwe niż inne ale dlatego bo jesteśmy pod ich wpływem przez cały czas, oraz dlatego bo nie potrafimy zobaczyć ich szkodliwości. A wręcz nie chcemy jej zobaczyć, kojarzą się nam one ze szczęściem, co jest jedną z największych iluzji powstających w naszych umysłach. Pragnienia działają na nas tak samo jak uzależnienia. Kiedy czegoś pragniemy nie możemy się temu oprzeć. A wszystko co zabiera nam kontrolę zabiera też uważność. Człowiek bez przerwy czegoś pragnie, czyli cały czas jest tak jakby odurzony i sterowany. Kiedy to zrozumiesz, obserwuj swoje pragnienia i nie daj się im sobą manipulować. Więcej o tym przeczytasz tutaj: negatywne skutki pozytywnych emocji.

Zmiany dotyczące jakości ćwiczeń.

Podejście do ćwiczenia.

Staraj się poświęcić każdemu ćwiczeniu jak najwięcej uwagi. Zazwyczaj możemy to zrobić trochę lub dużo lepiej niż to robimy. To jest jedna z większych rzeczy jaką możesz zrobić - przykładać się. Lepiej ćwiczyć mniej a uważniej. Im więcej wkładasz uwagi w ćwiczenia tym bardziej rozwija się Twoja uważność. Jeden z lepszych sposobów na włożenie w ćwiczenie dużej ilości uwagi znajdziesz tutaj: ćwiczenie nr 11. Odcinki czasu.

Intencja w trakcie ćwiczenia.

Pamiętaj po co ćwiczysz uważność. Robisz to po to żeby ją rozwijać oraz żeby poznawać siebie. Staraj się nie myśleć, że chcesz coś w sobie zmienić. Nie zamartwiaj się, że Ci nie wychodzi. W ogóle nie oceniaj tego jak Ci idzie. Rozwój uważności powinien raczej przypominać przygodę i zabawę w poznawanie siebie. Napięcie towarzyszące nam kiedy robimy to na siłę, żeby coś w sobie zmienić jest jedną z większych przeszkód na drodze rozwoju uważności.

Jeśli masz wątpliwości co do jakości wykonywania przez Ciebie ćwiczeń, zajrzyj tutaj: czym zajmuje się umysł w trakcie ćwiczenia uważności.

Zmiany dotyczące zdrowia.

Zdrowie fizyczne ma wielki wpływ na działanie naszego umysłu. Czyli miedzy innymi na nasz nastrój, który zaś wpływa na nasze emocje, one na myśli, a z tego robi się zamieszanie w głowie które rozprasza naszą uważność. Można się domyśleć, że utrudnia też jej rozwój.

Nie będę się tutaj na ten temat rozpisywał. Na pewno dobrze wiesz co możesz zrobić dla swojego zdrowia. Napisze tylko kilka zdań:

- Pamiętaj, jesz po to żeby odżywić swoje ciało a nie dla przyjemności.
- Większość używek jest silnie szkodliwa.
- Oprócz niezdrowego jedzenia mocno wyniszczają nasz organizm nienaturalne kosmetyki.
- Najlepszym pożywieniem dla człowieka są surowe owoce i warzywa, tak naprawdę nie musielibyśmy jeść nic więcej.

Druga sprawa jeśli chodzi o zdrowie to zdrowie psychiczne. Zdrowie psychiczne i fizyczne wzajemnie na siebie oddziałują. Możemy przyspieszyć wzrost naszej uważności wpływając bezpośrednio na nasze samopoczucie. Oto jedne z prostszych sposobów:
- Kontakt z naturą uspokaja umysł.
- Słuchanie relaksującej muzyki.
- I jeszcze raz, telewizja, gry, facebooki itp. one programują nasze systemy myślowe, przekonania, tworzą nasz sposób postrzegania rzeczywistości, oddziałują na nasz stan emocjonalny oraz na naszą osobowość, czyli robią wszystko to czego chcemy się pozbyć rozwijając naszą uważność. Zrezygnuj z nich lub je ogranicz.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz