20 września 2017

10. Od-automatyzacja.

To jedno z prostszych ćwiczeń służących do rozwijania umiejętności kierowania swoją uwagą. Jest bardzo dobrym dodatkiem dla początkujących, dla których inne ćwiczenia często wydają się zbyt trudne lub nawet niewykonalne.

Nasz umysł wszystko automatyzuje. Im więcej razy powtórzymy pewną czynność tym bardziej automatycznie ją później wykonujemy. To ćwiczenie polega na wykonywaniu niektórych codziennych czynności w taki sposób żeby nie wykonywać ich automatycznie.

Ale powiedzmy sobie najpierw o tej umysłowej automatyzacji. Jak to jest możliwe, że gdy idziesz możesz jednocześnie np. rozmawiać, przeglądać coś w telefonie i kątem oka patrzeć gdzie idziesz a nie zajmujesz się w ogóle swoimi nogami? Nie obserwujesz swoich nóg i nie przestawiasz ich celowo jedna po drugiej. Nogi idą jakby same. Ta czynność została zautomatyzowana przez umysł i teraz tak jakby on dla Ciebie porusza nogami.

To nie tyczy się tylko chodzenia. Cokolwiek robisz i jesteś w stanie bez problemu myśleć jednocześnie o czymś innym oznacza, że czynność ta jest już zautomatyzowana w twoim umyśle. W trakcie których czynności jesteś w stanie myśleć o czymś innym? Prawie wszystkich. Na samym dole znajdziesz dodatkowe ćwiczenie pozwalające zobaczyć jak twój umysł zautomatyzuje pewną czynność a Ty nie będziesz musiał na nią zwracać uwagi żeby się działa.

Taka automatyzacja to bardzo przydatna funkcja umysłu ale niekontrolowana sprawia, że z roku na rok stajemy się coraz bardziej automatyczni czyli coraz mniej żywi, a w zamian mamy coraz więcej myśli w głowie.

Dlaczego nieautomatyczne wykonywanie czynności rozwija naszą uważność?


Żeby robić coś nieautomatycznie trzeba kierować świadomie uwagę na to co się robi. Nie ma innej opcji, albo automatycznie albo przy pomocy uwagi. A właśnie świadome wykonywanie czynności jest jednym ze sposobów rozwijania uważności. Po drugie, odciągamy uwagę od umysłu. Ciężko będzie Ci myśleć i wykonywać ćwiczenie jednocześnie. Dzięki temu niemożliwe jest całkowite zamyślenie się.

Sposób wykonywania ćwiczenia.

Żeby czynność którą wykonujemy nie była automatyczna wystarczy wykonywać ją inaczej niż robimy to zazwyczaj. Zauważ, że czynności które wykonujesz często jak np. mycie zębów, golenie się, wykonujesz zazwyczaj dokładnie tak samo.

Oto dwie propozycje jak nie wykonywać czynności automatycznie. Oczywiście nie musisz robić tego przez cały dzień. Tylko w ramach ćwiczenia uważności raz na jakiś czas możesz postanowić zrobić coś inaczej.


Opcja 1 - zamień ręce. Wybierz sobie jakąś czynność którą i tak byś wykonał i zrób to używając rąk odwrotnie. Np. jeśli myjesz zęby prawą ręką to zrób to lewą. Może to być cokolwiek. Użyj drugiej ręki np. kiedy jesz, pijesz, palisz, piszesz, przeglądasz coś w telefonie, cokolwiek. Lub zamień ręce kiedy np. zmywasz naczynia trzymaj talerz w odwrotnej ręce niż zwykle i myj drugą. Tak samo możesz postąpić kiedy np. bierzesz prysznic, kąpiel, ubierasz się, sprzątasz, cokolwiek.

Opcja 2 - zwolnij tępo. Wykonaj wybraną czynność o połowę wolniej niż robisz to normalnie. Wykonuj te same ruchy ale tak jakby w powolnym tempie. Tą opcje da się zastosować prawie do każdej czynności ale jak nie masz pomysłów to możesz skorzystać z przykładów z opcji pierwszej.

Możesz również połączyć obie opcje i użyć ich jednocześnie.

Ważne

W trakcie ćwiczenia zwracaj uwagę na ruchy jakie wykonujesz. Im więcej uwagi w to włożysz tym większe będą efekty ćwiczenia. Właśnie taki jest cel tych ćwiczeń, żebyś nie wykonywał czynności automatycznie tylko w dużym stopniu zwracał uwagę na to co robisz.

Jeśli będziesz korzystał dłużej z tego ćwiczenia staraj się używać go do różnych czynności. Jeśli będziesz ćwiczyć tylko w trakcie jednej to umysł szybko ją zautomatyzuje i ćwiczenie będzie traciło na wartości.Dodatek - możesz teraz zobaczyć jak wygląda automatyzacja. Wykonaj poniższe polecenie dwa razy bo z pierwszym razem możesz się pogubić.

Zaraz przeczytasz o tym żeby wykonywać pewien ruch kciukiem. Będziesz go wykonywać jednocześnie czytając co robić dalej. Rozpoczynając ten ruch zwróć uwagę, że Twoja uwaga odrywa się od czytania. Pojawią się przerwy między wyrazami. Natomiast po kilku sekundach ruch ten zostanie zautomatyzowany i będziesz w stanie jednocześnie czytać i wykonywać ten ruch. Jeśli trzymasz coś teraz w ręce to, odłóż to na chwilę lub trzymaj to tak żebyś mógł swobodnie ruszać kciukiem. Wykonuj polecenia ale nie przestawaj czytać tekstu.

Ruch: kręć kciukiem w kółko tak jakbyś jeździł nim po narysowanym okręgu. Dawaj teraz. Nie za szybko nie za wolno. Nie przestawaj kręcić i czytaj dalej. Jeśli to zrobiłeś to prawdopodobnie zauważyłeś, że na początku musiałeś się na chwilę oderwać od czytania. Jeśli tego nie zauważyłeś to kręć nim nadal, zaraz powinno Ci się udać. Jeśli kręcisz kciukiem dalej to prawdopodobnie nie przeszkadza Ci to teraz w czytaniu. Twój umysł to zautomatyzował. Kciuk kręci się jakby sam a Ty możesz czytać lub myśleć jednocześnie bez problemu. Nie przestawaj czytać, zaraz zamienisz rodzaj wykonywanego ruchu, spróbuj zobaczyć, że na chwilkę oderwiesz się od czytania. Zamień teraz kierunek kręcenia kciukiem i kontynuuj teraz w ten sposób. Powinieneś zauważyć jak Twoja uwaga oderwała się na chwilę od umysłu, od czytania konkretnie w tym przypadku. Już ruch ten powinien być zautomatyzowany i raczej możesz czytać i wykonywać go jednocześnie. Ruszaj cały czas kciukiem po okręgu. Jeśli dalej nie udało Ci się zauważyć oderwania uwagi od czytania to teraz już na pewno się uda. Nie przestawaj czytać i zamiast okręgu rób teraz kwadrat. Twój umysł nie da rady tego tak szybko zautomatyzować i będziesz mieć problemy z jednoczesnym czytaniem. Po pewnym czasie, pewnie już, ruch ten zautomatyzuje się tak samo jak okrąg. Zaobserwowałeś właśnie oderwanie uwagi od umysłu. Podobnie działają powyższe dwie opcje ćwiczenia. Nie pozwalają nam całkowicie się zamyślić bo cześć uwagi musimy kierować na wykonywane ruchy.


Dodatkowe informacje do ćwiczeniu uważności znajdziesz tutaj: instrukcja do ćwiczeń uwagi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz