4 sierpnia 2017

Cykliczny rozwój uważności.

Rozwijając swoją uwagę/świadomość po jakimś czasie zauważamy, że jej poziom zmienia się. Ogólnie rośnie, ale w między czasie waha się on, na zmianę spada i wzrasta.

Zdarzą się dni kiedy będziesz się starać bardziej niż zwykle a twój poziom uważności będzie niższy. Możesz przez to niesłusznie ocenić, że robisz coś źle i podjąć działania które odciągną Cię od słusznej drogi. Jeśli uwierzysz, że coś jest nie tak, możesz też popaść w negatywne myślenie i negatywny stan emocjonalny. Można tak stracić mnóstwo czasu, do tego w nieprzyjemny sposób. Kiedyś jednak zdasz sobie sprawę, że twój rozwój uważności podlega cyklom jak wszystko inne we wszechświecie. Tymczasowo powracający spadek uważności jest więc czymś naturalnym.

Znajomość własnego cyklu rozwoju uważności pomoże Ci przejść szybciej przez te gorsze okresy. Są one naturalne i wbrew pozorom mają pozytywny wpływ na całość procesu rozwijania uważności.

Nawet jeśli nie trenujesz swojej uważności lub nie zauważasz jeszcze zmian w jej poziomie, możesz zaobserwować opisany poniżej cykl przyglądając się swoim stanom emocjonalnym. Zauważ, że masz w swoim życiu bardziej lub mniej pozytywne okresy. Występują one na zmianę i są wynikiem tego samego cyklu.

Powstawanie cyklów rozwoju uważności.

Nie każdy zaobserwuje u siebie opisany poniżej cykl. Dzieje się tak dlatego, bo większość z nas myśli, że na nasz stan emocjonalny jest wywoływany zdarzeniami zewnętrznymi. Myślimy, że to sytuacje w naszym życiu wywołują w nas emocje. Tym czasem jest odwrotnie i w zależności od stanu emocjonalnego my reagujemy na te sytuacje w różny sposób. A te zmiany nastrojów pojawiają się w nas cyklicznie.


Innym powodem przez który cykl rozwoju uważności może być niezauważalny są niskie wahania nastrojów. Wtedy możemy nie zwracać w ogóle uwagi na lekkie zmiany. Te wahania jednak prawdopodobnie wzrosną kiedy zaczniemy pracować nad sobą, swoją uważnością.

W pewnym okresie rozwoju uważności cykl tego rozwoju staje się bardziej wyczuwalny i wtedy przydatne będą poniższe informacje. Po jakimś czasie wahania w tym cyklu znowu się uspokoją. Stanie się tak dlatego, że zdamy sobie sprawę, że spadki naszych nastrojów mają charakter przejściowy. Przychodzą i odchodzą jak zmiany w pogodzie. Dzięki temu będziemy się nimi mniej przejmowali a to zmniejszy wahania w cyklu.


Wpływ rozwoju uważności na wahania cyklu.

Rozwijanie poziomu uważności wywiera na nas wpływ który można podzielić na cztery etapy:
- Wzrost poziomu uważności sprawia, że jesteśmy w stanie zwrócić więcej uwagi do naszego wnętrza, na to co się w nas dzieje. Taka zwiększona obserwacja wpływa pozytywnie na nasz stan emocjonalny.
- Poprawienie się naszego stanu emocjonalnego zmniejsza nasze zaangażowanie się w rozwijanie uważności. Nasza uważność wtedy spada.
- Spadek uważności sprawia, że słabiej dostrzegamy to co się w nas dzieje, przez co nasz stan emocjonalny zacznie ulegać pogorszeniu.
- Pogorszony stan emocjonalny sprawia, że czujemy się gorzej i wkładamy więcej pracy w rozwój uważności. Kiedy jej poziom wzrośnie jesteśmy znowu w pierwszym etapie i zataczamy kółko. Tak nasilają się wahania w naszym cyklu.

Jeśli uda Ci się to u siebie zaobserwować, to od razu na tym skorzystasz. Pojawi się zrozumienie, że pozytywne stany emocjonalne są tym co ciągnie nas w dół. Natomiast negatywne mogą nam pomóc motywując nas do wzięcia się za siebie. Jest to głęboki wgląd w naturę własnego umysłu. Więcej o pozytywnych emocjach przeczytasz tutaj: negatywne skutki pozytywnych emocji.

Poziom uważności u ludzi jest różny. Ulega on ciągłemu osłabianiu wraz z rozwojem umysłu. Rodząc się nasza uważność jest prawie stuprocentowa, nasz umysł jest prawie pusty, nie pochłania naszej uwagi. Kiedy zaczynamy gromadzić wiedzę której umysł później używa nasza uważność słabnie, bo coraz więcej uwagi zużywane jest na myślenie. U osób które nigdy nie zainteresują się poznaniem siebie ten spadek będzie się pogłębiał aż do śmierci. Zobaczysz to przyglądając się starszym osobom jak duży wpływ na ich życie ma ich uwarunkowanie myślowe.

Znajomość własnego cyklu rozwoju uważności jest bardzo przydatna.
Wiedząc na którym etapie jesteśmy mamy większą świadomość aktualnych procesów umysłowych, ponieważ na każdym z nich nasz umysł zachowuje się inaczej. Wiemy czego spodziewać się następnie, bo umysł jest aktywny na poszczególnych etapach w podobny sposób. Pozwala nam to szybko zorientować się na czym obecnie się zatrzymaliśmy.

Poniższy opis cyklu może nie pasować idealnie do twojej drogi rozwoju uważności. Potraktuj go jako wskazówkę do zaobserwowania własnego cyklu. Możliwe, że zaczniesz go zauważać dopiero jak poziom twojej uważności wzrośnie.


Pojedynczy cykl opisany jest w 4 etapach:
- A Dno
- B Wzrost
- C Szczyt
- D Spadek


Opisane poniżej zmiany dotyczą aktualnego poziomu, np. jeśli pisze, że stan emocjonalny jest bardzo pozytywny, tzn., że jest on bardzo wysoki w stosunku do twojego przeciętnego samopoczucia.Pozytywny wpływ cyklicznego rozwijania się uważności.

Gdyby nie było cykli, ciężko byłoby w ogóle zauważyć, że poziom naszej uważności rośnie. Zmiany z dnia na dzień nie byłyby widoczne. Dzięki cyklom są one widoczne prawie każdego dnia. Jesteśmy w stanie ocenić czy dzisiaj jest wyższy czy niższy w porównaniu do ostatnich dni.

Zauważanie zmian przypomina nam cały czas czym się zajmujemy.

Brak spadków poziomu uważności blokowałby jej rozwój. Każdy jej wzrost wywołuje pozytywne emocje. Jeśli w którymś momencie uznalibyśmy, że jest nam już wystarczająco dobrze i odpuścilibyśmy ćwiczenia, brak spadku uważności sprawiłby, że zatrzymalibyśmy się na aktualnym poziomie na stałe.

Kiedy poziom naszej uważności spada, zwiększa się niekontrolowana aktywność umysłu i wtedy powraca to co wcześniej udało nam się już w nim wyciszyć. Przykładowo jeśli wcześniej udało nam się pokonać swoje zamartwianie się, w trakcie spadku poziomu uważności ono wróci. Wtedy mamy możliwość kolejny raz się z tym zmierzyć i jeszcze bardziej poznajemy tą aktywność umysłu. Dzięki temu coraz łatwiej się z nią rozprawiamy.

Spadek uważności studzi nasze pozytywne emocje które są jedną z głównych blokad w jej rozwijaniu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz