23 sierpnia 2017

9. Uwaga na ciało.

Kierowanie uwagi na swoje ciało przyniesie Ci wiele korzyści. Oprócz rozwoju uważności rozwiniesz w sobie wrażliwość odczuwania swojego wnętrza. A w twoim wnętrzu kryją się twoje skarby, twoje emocje, uczucia i twoje prawdziwe ja, czyli to czego szukasz. Warto więc korzystać z tych ćwiczeń często, tym bardziej, że są one łatwe i można je wykonywać w każdej chwili.

Sposób wykonywania ćwiczenia.

 
Opcja 1 - uwaga na całe ciało. Po prostu poczuj całe swoje ciało jednocześnie. Zagłębiaj się w to odczucie, staraj się odczuwać je jak najmocniej. Utrzymuj uwagę na tym odczuciu przez cały czas wykonywania ćwiczenia. Z zamkniętymi oczami będzie Ci łatwiej. Ta opcja jest dość trudna ponieważ najbardziej będziemy odczuwać tą część ciała na którą aktualnie zwracamy uwagę, a reszta odczuć zostanie przez to stłumiona.


Opcja 2 - najmniej odczuwalna. Zamknij oczy i próbuj znaleźć najmniej odczuwalną część ciała. Nie chodzi o to, żebyś ją znalazł tylko o samo obserwowanie różnych części swojego ciała. Żeby porównać dwie części będziesz im się musiał głębiej przyglądać a to wzmocni intensywność ćwiczenia. Jeśli wydaje Ci się, że znalazłeś najmniej odczuwalną część ciała to sprawdź jeszcze raz pozostałe żeby mieć pewność.

Opcja 3 - pozwiedzaj swoje ciało. Zwracaj uwagę po kolei na poszczególne części swojego ciała. Zacznij od dołu. Zwróć uwagę na odczucia na swoich stopach, następnie na łydkach, udach, pośladkach, brzuchu, dłoniach, rękach, klatce piersiowej, barkach, szyi, twarzy, czubku głowy i z powrotem to samo od dołu. Nie spiesz się, staraj się poczuć każdą część ciała jak najwyraźniej.

Opcja 4 - dwie dłonie. Złóż dłonie jak do modlitwy, zamknij oczy i zwróć uwagę na odczucia w nich. Skoncentruj się na tym żeby odczuwać obie dłonie jednocześnie. Dopiero jak Ci się to uda zacznij powoli odsuwać dłonie od siebie. W momencie kiedy dłonie przestaną się dotykać zatrzymaj się jeszcze na chwilę i upewnij się, że odczuwasz obie jednocześnie, następnie kontynuuj oddalanie dłoni. Zatrzymaj je kiedy utrzymywanie uwagi na obu dłoniach zacznie być trudne i utrzymuj świadomość tych odczuć. Jeśli uwaga ucieknie Ci z którejś dłoni zacznij od nowa i spróbuj zatrzymaj je trochę wcześniej.


Jeśli twoja uważność jest już nieco rozwinięta w trakcie oddalania od siebie dłoni możesz poczuć między nimi przepływ energii. Całe nasze ciało emanuje niewidzialną energią a w tym ćwiczeniu może być to łatwiejsze do odczucia. Odczucie to może przypominać odpychanie lub przyciąganie jak magnes, lub krążenie chłodnego wiatru między dłońmi.

Kierowanie uwagi w dwa miejsca jednocześnie jest bardzo trudne dlatego też pozwala bardzo mocno odciągnąć uwagę od myślenia.

Opcja 5 - dwa miejsca. Wybierz dwa miejsca w swoim ciele które łatwo Ci odczuwać. Niech nie będą zaraz obok siebie. To które jest najłatwiejsze do odczucia nazwijmy pierwszym a to które wybrałeś jako drugie - drugim. Teraz zwróć swoją uwagę tylko na to drugie miejsce, ono jest ważniejsze. Na nim Twoja uwaga ma być bez przerwy. Następnie co kilka sekund próbuj jednocześnie na chwileczkę poczuć to pierwsze miejsce, ale tak żeby uwaga nie uciekła Ci z drugiego. Jeśli za którymś razem zobaczysz, że odczuwasz oba miejsca jednocześnie to próbuj utrzymać to odczucie jak najwyraźniej.Dodatkowe informacje.

Napięcia w ciele to napięcia emocjonalne. Jeśli rozluźnisz swoje ciało twój umysł trochę się uspokoi. Pomoże Ci to w wykonywaniu ćwiczenia. Po prostu staraj się trochę zrelaksować.
 

Odrywając uwagę od umysłu uspokajamy się. Powinieneś na to zwrócić uwagę w trakcie wykonywania powyższych ćwiczeń. Jeśli będą Ci wychodzić zauważysz, że jednocześnie się uspokajasz. 

Zwracanie uwagi na ciało łatwo połączyć z innymi ćwiczeniami. Spróbuj je wykonać jednocześnie z ćwiczeniem uwaga na dźwięki, lub z jakimś innym.


Dodatkowe informacje o ćwiczeniu uważności znajdziesz tutaj: instrukcja do ćwiczeń uwagi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz