18 sierpnia 2017

8. Uwaga na dźwięki.

Wykorzystanie zmysłu słuchu to jeden z prostszych a zarazem silniejszych sposobów rozwijania uważności.

Zacznijmy od kilku informacji które mogą się przydać w trakcie ćwiczenia i nie tylko.

Każdy dźwięk jaki słyszymy powstaje tak naprawdę w naszej głowie. Nasze uszy odbierają tylko drgania cząsteczek powietrza które umysł następnie przetwarza na dźwięki.

Dźwięki docierają do nas bez przerwy ale większości nie jesteśmy świadomi. Nie słyszymy tych na które nie zwracamy uwagi. Poniższe ćwiczenia polegają na celowym skierowaniu uwagi na dźwięki co sprawia, że słyszymy ich o wiele więcej.

Dźwięki mają wpływ na nasz umysł i ciało. Przykładowo hałas nas denerwuje, muzyka uspokaja a głośny huk z zaskoczenia potrafi nas oderwać od ziemi. Reakcja na nie jest indywidualna i zależy głównie od obecnego stanu emocjonalnego, cech charakteru, oraz od aktualnych procesów umysłowych czyli myśli.

Weźmy przykład z hukiem. Im głośniejszy huk tym większa reakcja. Czyli im cichszy huk tym mniejsza reakcja. Możemy sobie wyobrazić, że istnieje próg głośności poniżej którego nie zauważymy reakcji swojego ciała. Ale to nie znaczy, że jej nie ma. Razem z wzrostem uważności rośnie możliwość zauważania tych reakcji. Wtedy zauważamy je nawet jeśli dźwięki są bardzo ciche. Reakcje te przypominają emocje tylko są bardzo krótkie, wręcz pojawiają się i znikają w ułamku sekundy.

Sposoby wykonywania ćwiczenia.

Ćwiczenia łatwiej wykonywać z zamkniętymi oczami, bo uwalniamy wtedy porcje uwagi od zmysłu wzroku, ale jak Ci się spodoba popróbuj robić to samo np. idąc ulicą lub parkiem.

Naturalne dźwięki takie jak np. wiatr, deszcz, ptaki itp. sprawią ćwiczenie przyjemniejszym i dzięki temu łatwiejszym. Jeśli masz taką możliwość to wyjdź na zewnątrz lub otwórz okno. Kontakt z naturą uspokaja umysł. Właśnie dlatego lubimy jeździć nad morze, w góry, itp.

Jeżeli nie masz możliwości słuchać dźwięków natury, nie masz ochoty wychodzić lub np. jest zima, nie przeszkadza to w wykonywaniu ćwiczenia. Wokół nas zawsze są jakieś dźwięki, choćby szum laptopa, lodówki, coś za okna lub z innego pomieszczenia.

Jeśli jesteś gdzieś gdzie jest na prawdę cicho będziesz słyszał szum w własnej głowie. Jest on wynikiem aktywności twojego mózgu i jak się dobrze wsłuchasz to zobaczysz, że jest on różny w zależności od twojego stanu emocjonalnego. Może zaobserwujesz nawet zmianę tego szumu w trakcie ćwiczenia która jest wynikiem uspokajania umysłu. W cichych warunkach możliwe jest też usłyszenie bicia swojego serca.

Jedynym dźwiękiem który przeszkadza w ćwiczeniu jest ludzki głos. Pochłania on uwagę bo słuchamy o czym ktoś mówi. Jeśli jest on cichy lub jest daleko tak, że nie rozumiemy rozmowy to nie przeszkadza.

Opcja 1 - wszystkie dźwięki. Staraj się wyłapać każdy możliwy dźwięk. Wytęż swój słuch i zobacz czy nie słychać czegoś gdzieś daleko. Prawdopodobnie słyszysz również swój oddech. Próbuj słyszeć wszystkie te dźwięki jednocześnie. Jeśli jest ich dużo to zobaczysz, że nie jest to łatwe. Zwrócenie uwagi na jeden dźwięk sprawi, że umknie twojej uwadze jakiś inny. Jeśli jest ich mało i nie zmieniają się to po prostu słuchaj tego co jest.

Opcja 2 - skąd pochodzą dźwięki. Jeśli dźwięki wokół Ciebie nie są monotonne, możesz spróbować tej opcji. Wypatruj każdego nowego dźwięku i zwróć uwagę skąd on mniej więcej pochodzi. Możesz określić zarówno kierunek jak i odległość.

Opcja 3 - uwaga na boki. Wsłuchaj się w dźwięki podobnie jak w opcji pierwszej. Tylko tym razem zwracaj uwagę na zmianę co słyszysz ze swojej prawej strony a co z lewej. Zmieniaj kierunek uwagi co kilka sekund. Ta opcja może być niemożliwa jeśli z jednej ze stron dźwięk jest dużo głośniejszy. Nie będziesz wtedy słyszeć nic z drugiej. Ale możesz spróbować inaczej się ustawić.


Zwracanie uwagi na dźwięki jest dość proste, dlatego doskonale nadaje się do łączenia z innymi ćwiczeniami. Spróbuj wykonać jedną z powyższych opcji razem z innymi ćwiczeniami.

Jeśli potrafisz możesz też obserwować reakcje swojego umysłu na dźwięki. Interpretuje je on od razu. Np. Słysząc klakson samochodu od razu wiesz, że to klakson samochodu. Umysł często podpina się pod te interpretacje i bardzo możliwe, że w tym momencie zaczniesz myśleć o samochodzie, lub umysł zacznie Ci podsuwać jakieś przypuszczenia na temat tego dlaczego ktoś użył klaksonu. Możesz również w ten sam sposób zaobserwować, że niektóre dźwięki wywołują w Tobie emocje np. denerwują Cię.

Dodatkowe informacje o ćwiczeniu uważności znajdziesz tutaj: instrukcja do ćwiczeń uwagi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz