11 sierpnia 2017

7. Zwróć uwagę na uwagę.

Nasza uwaga ma ciekawą właściwość, możemy obserwować na co się ona kieruje w obecnym momencie. Inaczej mówiąc możemy zwrócić uwagę na uwagę.

Spróbuj wykonać następujące doświadczenie:

Skieruj swój wzrok na jakiś punkt na przeciw siebie. Dobrze żeby był gdzieś dalej, np. za oknem. Nie odrywając wzroku od tego punktu zwróć uwagę, że widzisz w tym momencie również swój nos. Następnie skieruj uwagę z powrotem na wybrany punkt i znowu na nos. Zrób tak kilka razy, zatrzymując uwagę na zmianę na nosie i punkcie na około 1 sekundę. Jeśli nie widzisz jednocześnie swojego nosa skieruj swój wzrok na jakiś punkt niżej lub odchyl głowę lekko do tyłu. Pamiętaj żeby nie odrywać wzroku od wybranego punktu.

Powinno udać Ci się zaobserwować, że twoja uwaga kieruje się raz dalej a raz bliżej mimo, że twój wzrok jest skierowany w jedno miejsce. Ponieważ nasza uwaga ma własną lokalizację na którą się kieruje, możemy obserwować sam kierunek uwagi a nie jak w innych ćwiczeniach, używać uwagi do obserwacji czegoś innego. Tą właściwość wykorzystamy w ćwiczeniach poniżej.

Jak wykorzystać możliwość obserwowania na co kieruje się nasza uwaga?

Uważność rozwija się przez celowe/świadome kierowanie swoją uwagą. Najczęściej ćwiczenia polegają na skierowaniu jej w określone miejsce i utrzymywaniu jej na nim jak najdłużej. Tym co sprawia, że jest to trudne jest nasz umysł, który podsuwa nam równocześnie myśli które pochłaniają naszą uwagę. Nasza uwaga nieświadomie kieruje się na to czym zajmuje się umysł, przez co my nie możemy jej utrzymać na tym na czym chcemy. Zanim się zorientujemy jesteśmy już zamyśleni a nasza uwaga jest na czymś innym.

Kierujemy uwagę na coś a po chwili zapominamy o tym. Nie zauważamy w którym momencie to się dzieje. Kiedy nasza uwaga ucieka z tego na co ją kierowaliśmy natychmiast zapominamy o ćwiczeniu. Tak więc, pierwszym co się dzieje jest znikanie naszej uwagi z wybranego miejsca. Poniższe ćwiczenia polegają na obserwacji właśnie tego momentu w którym tracimy kontrolę nad naszą uwagą.

Uwagę możemy porównać do latarki w nocy. Widzisz to na co nią świecisz. Natomiast do Twojej świadomości dociera to na co skierowana jest Twoja uwaga. W poniższych ćwiczeniach kierujemy uwagę na światło latarki - naszą uwagę i sprawdzamy czy kieruje się ona w odpowiednie miejsce.

W trakcie tych ćwiczeń doświadczysz jak umysł pochłania twoją uwagę. Ty będziesz ją kierował w jedną stronę a on w drugą. Niestety zawsze będziesz przegrywał. Żeby z nim wygrać potrzeba bardzo wysokiej umiejętności kierowania swoją uwagą. Możesz sobie na razie zdać sprawę jaki wpływ ma to na Twoje życie. Cokolwiek w swoim życiu kontrolujesz, robisz to właśnie przy użyciu swojej uwagi. Niski poziom uważności oznacza niski poziom kontroli nad własnym życiem. Więcej o tym przeczytasz tutaj: czym jest uwaga/uważność.


Sposób wykonywania ćwiczenia.

Opcja 1 - uwaga na punkt. Skieruj swój wzrok i uwagę na jakiś punkt przed sobą. Niech nie będzie daleko, najlepiej w odległości około 1 metra. Może to być np. kropka na ścianie. Utrzymuj na nim swoją uwagę. Po kilku sekundach Twoja uwaga zacznie z niego znikać. I tutaj masz dwie podpowiedzi które informują Cię, że to się własnie dzieje. Jeśli punkt który obserwujesz zaczyna się rozmazywać lub twój wzrok samoistnie ucieka z tego punktu na boki to znak, że twoja uwaga jest już przekierowywana gdzieś indziej. Gdy to zaobserwujesz wzmocnij kierowanie uwagi na punkt, tak jakbyś zaczynał od nowa. Pomóc Ci może wzięcie głębokiego oddechu.

Obserwacja zanikania naszej uwagi z obiektu na który ją kierujemy, pozwoli Ci zaobserwować to, co sprawia, że ćwiczenie uważności jest trudne. Czyli pochłanianie uwagi przez umysł. Umysł kieruje uwagę na myśli, dlatego jeśli zauważasz, że Twoja uwaga zanika z obiektu, to znaczy, że właśnie zaczynasz się zamyślać. Dowiesz się jak to się dzieje, że odpływasz w myśli. Zazwyczaj wygląda to tak, że najpierw pojawiają się jakieś pojedyncze myśli, jeśli zwrócimy na nie swoją uwagę to odciągniemy ją od ćwiczenia. Pojawiają się kolejne i tak zapominamy o ćwiczeniu.

Opcja 2 - uwaga na ciało. Zwróć uwagę na jakąś cześć swojego ciała, np. na prawą dłoń. Nie patrz na nią i nie ruszaj. Najlepiej zamknij oczy. Jesteś w stanie poczuć, że ją masz. Powinieneś odczuć coś w rodzaju mrowienia. Kieruj uwagę na to odczucie. Cały czas sprawdzaj czy ono nie znika. Jeśli znika, to znaczy, że Twoja uwaga ucieka na coś innego, najprawdopodobniej na myśli. Skieruj ją wtedy z powrotem, tak jakbyś zaczynał od nowa.


Jeśli uda Ci się dłużej utrzymać uwagę na jednej części ciała zauważysz, że odczucia w tej części są coraz bardziej wyraźne. Obserwuj wtedy tą zmianę odczuć, to ułatwi Ci ćwiczenie.

Opcja trzecia - dwa kierunki uwagi. Wybierz dwa miejsca na które będziesz kierować swoją uwagę. Skieruj wzrok na jakiś punkt daleko i nie ruszaj wzrokiem. Następnie zwróć uwagę, że widzisz jednocześnie swój nos. Co sekundę kieruj swoją uwagę na jedno z tych miejsc na zmianę. Raz na punkt na który patrzysz a raz na nos nie odrywając wzroku. Powtarzaj to w kółko.

Możesz też zrobić to inaczej. Popatrz na coś przez okno, np. na drzewo. Następnie nie ruszając wzrokiem skieruj swoją uwagę na firankę lub szybę. Po sekundzie z powrotem na drzewo, i rób tak na zmianę. Ważne jest żeby nie kierować wzroku na firankę. Ma on być cały czas wpatrzony w drzewo. Zwróć tylko uwagę, że widzisz jednocześnie firankę.


Jeszcze inny sposób - jeśli masz przed sobą dwa obiekty, z których ten bliżej przysłania trochę ten dalej, zwróć uwagę i wzrok na ten dalej i przeskakuj samą uwagą na zmianę na te 2 obiekty. Jeśli te obiekty są za oknem to możesz do nich dołożyć szybę i będziesz mieć w ten sposób 3 punkty do kierowania uwagi.

Trzecia opcja pozwala dość długo nie popaść w zamyślenie. Trzeba tylko pokonać nudę. Kiedy zwracamy na coś uwagę, przez chwilę jest ona silna i zaraz słabnie, przez to nie udaje się nam jej długo utrzymać. Zwracając swoją uwagę co sekundę w nowe miejsce sprawiamy, że jest ona cały czas silna. Tak jakbyśmy odświeżali jej siłę.

Dodatkowe informacje o ćwiczeniu uwagi znajdziesz tutaj: instrukcja do ćwiczeń uwagi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz