6 lipca 2017

Czym zajmuje się umysł w trakcie ćwiczenia uwagi.

W trakcie jakiegokolwiek ćwiczenia uważności największą przeszkodą w jego wykonywaniu jest masz własny umysł. Głównym celem wszystkich ćwiczeń jest rozwijanie zdolności kierowania swoją uwagą. Dzięki niej będziemy zaczynać zauważać jak umysł nam przeszkadza. To zaś jest drugi cel, zobaczyć w jaki sposób on nam utrudnia. Poniżej znajduje się lista przykładowych aktywności umysłu które będą odciągać naszą uwagę w trakcie ćwiczenia.

Widząc tą sporą listę można się przestraszyć. Dobra wiadomość jest taka, że w trakcie jednego ćwiczenia natrafisz zazwyczaj na jedną taką aktywność umysłu. To z nią będziesz spędzać całe ćwiczenie i tą jedną poznawać.

- Zamyślanie się - to główny przeszkadzacz w ćwiczeniu uwagi. Żeby go uciszyć, trzeba zobaczyć to, co go do tego prowokuje. Poznanie czym jest wywołany dany tok myślenia, pozwala w łatwy sposób go przerwać. Zazwyczaj myślimy o czymś, a nie wiemy dlaczego. W trakcie ćwiczenia będzie to prawdopodobnie któraś z poniższych aktywności umysłu.

- Wyobraźnia - to druga połowa myślenia. Umysł wraz z myślami podrzuca nam obrazy. Jeśli w trakcie ćwiczenia z zamkniętymi oczami nie widzisz czarnego koloru lub czegoś podobnego to prawdopodobnie widzisz jakieś wyobrażenia. A jeśli one są, to pochłaniają twoją uwagę.

- Wstyd - wstydzisz się tego, że wykonujesz jakieś dziwne ćwiczenia.

- Niewygoda - twoją uwagę pochlania zastanawianie się czy siedzisz prawidłowo i przejmowanie się każdą drobna niewygodą.

- Ocenianie i porównywanie - oceniasz aktualny przebieg ćwiczenia, porównujesz go do poprzednich. Nie ważne czy negatywnie czy pozytywnie, ocenianie to myśli, czyli aktywność umysłu.

- Spodziewanie się czegoś - ćwicząc uwagę, co jakiś czas będziemy doświadczać głębszych wglądów w nasz umysł, oraz przyjemnych doświadczeń związanych z uspokajaniem umysłu. Kiedy coś takiego Ci się przytrafi, to przy następnym ćwiczeniu spodziewasz się tego samego. To aktywność umysłu, przez którą nic się wtedy nie stanie.

- Pragnienie - pragniesz dzisiaj jakiś większych efektów, większego postępu. Aż czujesz, że dzisiaj jest jakiś wyjątkowy dzień. Przeczytałeś coś nadzwyczajnego o ćwiczeniach uwagi i też chcesz to mieć.

- Strach - wchodzisz na nieznany teren. Strach w tym momencie jest naturalny, ostrzega Cię, że może wystąpić jakieś nowe niebezpieczeństwo. Zawsze jak będziesz wchodził w swój umysł głębiej niż wcześniej, pojawiać się będą nowe doświadczenia, a razem z nimi strach. Ominiesz go kontynuując ćwiczenie, czyli kierując część swojej uwagi w określone miejsce, tak jakby nie przejmując się uczuciem strachu.

- Duma - w głowie pojawiają się pozytywne myśli na temat tego jak Ci dobrze idzie. Te myśli są bardziej pochłaniające, bo są przyjemne.

- Odczucia w ciele - odrywanie uwagi od umysłu sprawia, że więcej uwagi ląduje na naszym ciele, zaczynamy odczuwać więcej doznań. Dodatkowo przez nowy sposób używania uwagi powstają nowe doznania. Przyglądanie się im odciąga naszą uwagę od ćwiczenia.

- Zastanawianie się czy wykonujemy ćwiczenie dobrze. To również odciąga nas od ćwiczenia.

- Szukanie - jeśli próbujesz szukać co jest nie tak, to znaczy, że zakładasz, że coś jest nie tak. Aktywność umysłu zostaje wzmocniona negatywna emocją.

- Frustracja - jest wynikiem spodziewania się czegoś. Jeśli jesteś sfrustrowany to znaczy, że ćwiczenie wychodzi Ci inaczej niż zakładałeś.

- Niezadowolenie z przebiegu ćwiczenia. Podobnie jak wyżej - oczekiwanie innego przebiegu ćwiczenia.

- Zwątpienie, brak pewności siebie - negatywne stany emocjonalne wywołane zapętleniem się myśli i emocji. Myśli wywołują pewien rodzaj emocji, a te emocje wywołują ten sam rodzaj myśli. Więcej o tym przeczytasz tutaj: stany emocjonalne - powiązanie myśli i emocji.

- Złość - możliwe, że byleś już pod jej wpływem zanim rozpocząłeś ćwiczenie. Przeniosła się ona teraz na przebieg ćwiczenia i złościsz się, że Ci nie wychodzi. Możesz ją w ten sam sposób przenieść na swój umysł. Bądź na niego zły, że jest taki uparty. Jeśli Ci się to uda, to uderzysz w niego ze zdwojoną silą.

- Spodziewanie się porażki - utrzymujące się myśli, że nic z tego dzisiaj nie będzie. Jeśli nie uda Ci się dzisiaj poćwiczyć, to te myśli będą tego główną przyczyną.

- Myśl: "coś ze mną nie tak" - ponieważ zajmujesz się sobą i widzisz bałagan w swojej głowie, może pojawić Ci się w głowie skojarzenie, że coś jest z Tobą nie tak. Wywoła to stan emocjonalny i dodatkowe myśli. To nie z Tobą jest coś nie tak, tylko z twoim umysłem. A z Tobą jest ponadprzeciętnie dobrze, bo zajmujesz jego naprawianiem.

- Pospiech - kiedy nauczysz się wyciszać umysł, to zaczynając ćwiczenie będziesz chciał to szybko zrobić. Pospiech stworzy oczekiwania.

- Brak ochoty do ćwiczenia - nie ma czegoś takiego, jeżeli chcesz się wziąć za ćwiczenie. Natomiast istnieje wtedy chęć do robienia czegoś innego. Umysł nie widzi w ćwiczeniu nic interesującego, dlatego podsuwa Ci w myślach inne zajęcia.

- Nastrój - możemy nie mieć na niego wpływu, umysł będzie go wplatał w ćwiczenie. Nie musisz nic z tym robić, zaakceptuj to, że codziennie jesteś inny, kontynuuj ćwiczenie i obserwuj wpływ nastrojów na Ciebie.

- "Zaraz coś się stanie" - bardzo uciążliwy przeszkadzacz. Jak tylko udaje nam się głębiej uspokoić umysł, w głowie zaraz pojawiają się myśli i nadzieja, że zaraz stanie się coś większego.

- Powtarzanie - bardzo często myśli w naszej głowie to powtarzanie jakiś ostatnio zdobytych informacji. Jeśli to zauważysz, to z łatwością przestaniesz to robić. Myślenie takie jest często silne emocjonalnie, przez co prawdopodobnie powróci po jakimś czasie. Przerywaj to w kółko, tak będzie dzisiaj wyglądało twoje ćwiczenie.

W jaki sposób możesz wykorzystać powyższe informacje:

- Po pierwsze pamiętaj o rozwijaniu swojej uważności, bez tego nie dasz rady zrobić kolejnej rzeczy.

- Jeśli w trakcie ćwiczenia zauważasz, że umysł przeszkadza Ci w jeden z powyższych sposobów lub jakiś inny, skup się na tym jednym sposobie, spróbuj sprawić żeby on zniknął i wróć do ćwiczenia. Jest to zazwyczaj dość łatwe. Po kilku próbach na pewno Ci się uda. Dopóki jednak Ci się nie udaje, wracaj do ćwiczenia i co jakiś czas próbuj się przyglądnąć tej aktywności umysłu.

Inne podpowiedzi.

- Zauważ, na ile sposobów umysł może nam przeszkadzać. Na wszystkie te sposoby możemy zareagować tak samo - kontynuując ćwiczenie. Możesz zmienić ćwiczenie na prostsze, tak żebyś mógł tylko utrzymać na czymś świadomie uwagę.

- Powstrzymywanie myśli - myśli ustają same, kiedy oddziela się uwagę od umysłu. Kierujemy ją celowo w inne miejsce, wtedy on się uspokaja. Jeśli jednak będziesz próbować powstrzymać je na silę, to dodasz swojemu umysłowi jeszcze jedno zajęcie.

- Jakakolwiek aktywność umysłu przeszkadza Ci w ćwiczeniu, spróbuj ją przerwać. Jeżeli jest to niemożliwe, nie pozwól by pochłonęła całość Twojej uwagi, kontynuuj ćwiczenie. Możesz je zmienić na jakieś łatwiejsze.

- Zaakceptuj przebieg ćwiczenia taki jaki jest. Nie codziennie musi być super. Jakakolwiek nieakceptacja zwiększa aktywność umysłu. Zaakceptuj swoją niedoskonałość. Jakbyś wszystko umiał już robić, to nie miałbyś się czego uczyć.

- Intencja - zasiadaj do ćwiczenia z chęcią poznawania siebie, a nie w celu osiągnięcia czegoś. Chęć osiągnięcia czegoś stworzy oczekiwania.

- Podejście - na spokojnie, dla zabawy. Nie jakieś napalanie się, że muszę coś ze sobą zrobić.

- Każdego dnia ćwiczenie jest inne - nawet jak będziesz próbować robić wszystko dokładnie tak samo jak wczoraj, to i tak dzisiaj będzie inaczej.

- Jeśli nie wiesz co masz robić - przypomnij sobie, że zawsze robisz tylko jedno - obserwujesz. Zwracanie na coś uwagi, to obserwacja tego. Jeśli cokolwiek świadomie obserwujesz, to ćwiczysz swoją uważność. Nic innego, trudnego nie musisz robić.

- Jeśli nie możesz odgadnąć czym zajmuje się umysł, zobacz o czym są Twoje myśli. To jedno i to samo.

- Oczekiwanie jakiegoś przebiegu ćwiczenia, oraz pragnienia dotyczące efektów to najczęściej pojawiające się przeszkadzacze. Możesz z góry sprawdzać czy to nie te Ci aktualnie przeszkadzają, albo nawet przed ćwiczeniem powiedz sobie, że niczego dzisiaj się nie spodziewasz.

- Jeżeli czujesz, że umysł przeszkadza Ci w trakcie ćwiczenia ale nie wiesz jak, możesz spróbować skorzystać z poniższej ściągi aktywności umysłu. W trakcie ćwiczenia, zobacz szybko na tą ściągę i sprawdź czy Twój umysł nie zajmuje się właśnie którąś z tych czynności. Możesz też stworzyć swoją własną ściągę z najczęściej towarzyszącymi Ci przeszkadzaczami. Przeczytaj ją szybko, jeśli jest na niej to czym zajmuje się Twój umysł, zobaczysz to od razu. Im mniej spędzisz czasu na czytanie tej listy tym lepiej, ważniejsze jest ćwiczenie.

Ściąga aktywności umysłu.

- Czy jesteś zadowolony z aktualnego przebiegu ćwiczenia? Jeśli nie tzn., że oczekujesz jakiegoś innego.

- Czym zajmuje się umysł/o czym myślisz?

- Czy czegoś obecnie nie akceptujesz?

- Czujesz się dumny?

- Pragniesz jakiś efektów?

- Zastanawiasz się co robisz źle?

- Myślisz, że nie masz siły?


Jeszcze więcej podpowiedzi znajdziesz w ogólnej instrukcji do wszystkich ćwiczeń, oraz tutaj: jak przyspieszyć rozwój uważności.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz