24 lipca 2017

6. Uwaga na twarz.

Dzięki temu ćwiczeniu łatwo zaobserwować jak nasze ciało połączone jest z umysłem. Umysł pracuje używając myśli, te zaś wywołują emocje, a emocje wytwarzają napięcia w naszym ciele.

Najłatwiejszym miejscem do zauważenia napięć emocjonalnych jest twarz. Każda emocja odbija się na niej na swój sposób wytwarzając równocześnie napięcia mięśni. Następnie po wyglądzie twarzy można rozpoznać w jakim ktoś jest stanie emocjonalnym.


Jak działa ćwiczenie.

Ponieważ cały czas myślimy, a myśli wywołują emocje, nasza twarz jest cały czas w pewnym stopniu spięta. Zwrócenie uwagi na odczucia na swojej twarzy umożliwia dostrzeżenie tych napięć. Następnym co robimy jest celowe rozluźnienie twarzy. Powoduje to jednocześnie rozluźnienie emocji, ciała i umysłu.

Ćwiczenie jest proste ale może wymagać trochę wprawy. Z czasem będziesz zauważać coraz drobniejsze napięcia twarzy i coraz łatwiej będzie Ci ją rozluźniać, co pozwoli Ci głębiej wyciszać umysł.

Sposób wykonywania ćwiczenia.

Zwracamy uwagę na odczucia na całej swojej twarzy: czoło, brwi, oczy, policzka, broda, mięśnie szczęki. Rozluźniamy każde napięcie jakie uda nam się zauważyć. Następnie obserwujemy uczucie rozluźnienia twarzy i uczucie towarzyszącego temu relaksu.

Po jakimś czasie uda Ci się zauważyć, że napięcia te wracają kiedy się zamyślasz. Rozluźniaj je wtedy od nowa.

Ćwiczenia tego możesz używać jako wstęp do innych ćwiczeń, lub w ich trakcie w celu uspokojenia umysłu.

Napięcia w ciele są najbardziej odczuwalne kiedy jesteśmy pod wpływem silnych emocji. Im są one silniejsze tym mocniejsze znajdziesz napięcia. Jeśli przypomnisz sobie kiedyś o tym ćwiczeniu kiedy ogarną Cię nieprzyjemne emocje, będziesz mile zaskoczony jak rozluźnisz swoją twarz.


Jeżeli masz problemy z rozluźnianiem twarzy możesz na początku potrenować spinając ją celowo. Zrób minę jakbyś był zły lub zdenerwowany, po czym rozluźnij ją najbardziej jak potrafisz. Następnie zrób to samo tylko napnij swoją twarz o wiele lżej i ponownie głęboko rozluźnij. Skoncentruj się na uczuciu rozluźniania to nauczysz się to robić bez uprzedniego napinania mięśni.

Drugim miejscem gdzie łatwo dojrzeć napięcia emocjonalne jest górna cześć brzucha. Możesz próbować rozluźniać te dwa miejsca jednocześnie. Więcej o rozluźnianiu napięcia w tym miejscu znajdziesz tutaj: 1. Uwaga na oddech.

Dodatkowe informacje o sposobie wykonywania ćwiczenia znajdziesz tutaj: instrukcja do ćwiczeń uwagi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz