13 lipca 2017

4. Pomyśl i zapomnij.


Ćwiczenie to polega na celowym wciskaniu w nasz ciąg myśli nowego toku myślenia. Czyli zmieniamy to o czym myślimy. Robimy to tylko po to, żeby zapomnieć o tym o czym myśleliśmy wcześniej.

Ten nowy tok myśliwy nie jest zwyczajny. Zaczynamy myśleć celowo o czymś, czym nasz umysł nie będzie w ogóle zainteresowany. Czyli o czymś bezsensownym. Tylko po to, żeby następnie przestać myśleć również o tym. Kiedy myślimy o czymś bezsensownym, łatwo jest wtedy przestać o tym myśleć. Samą chęcią nie myślenia o tym.

Po takim przerwaniu myśli, umysł na chwilę zwalnia lub nawet zatrzymuje się. Minie kilka sekund zanim rozpędzi się na nowo, zanim sam obierze jakiś nowy tok myślenia. Mamy więc chwilę na poznawanie własnego spokoju.

Sposób wykonywania ćwiczenia.

Krok 1 - nowy tok myślenia. Najpierw musimy wprowadzić nowy tok myślenia. Ma on być nieciekawy dla umysłu, coś nielogicznego, głupiego. Przykładowo możesz pomyśleć o krasnalu który biega między kolorowymi grzybami. Przyłóż się do tego żeby dobrze odciągnąć uwagę od tego o czym myślałeś wcześniej.
Staraj się całą swoją uwagę włożyć w ten tok myślowy. Powinno wystarczyć kilkanaście sekund.

Pamiętaj, że ten tok myślowy ma być całkiem bez sensu. Wtedy umysł oderwie się od tego bez problemu.Krok 2 - zapomnienie. Po kilkunastu sekundach swojej historyjki, przestajesz ją kontynuować i postaraj się o niej zapomnieć. Do takiego stopnia, że nie wiesz w ogóle, że o tym myślałeś. Robisz to cały czas naturalnie, zauważ, że pamiętasz tylko ostatnie kilka myśli a o reszcie zapominasz. Po krótkim czasie zapominamy o myślach automatycznie.

W tym momencie może być potrzebne trochę wprawy. Trzeba od razu po historyce przejść do zapominania bez myślenia o tym, co mamy robić. Nie poddawaj się po pierwszej próbie.

Jeśli masz problem z zapominaniem skieruj uwagę na cokolwiek istniejącego w tym momencie, np. zwróć ją na dźwięki, oddech, jakieś odczucie w ciele, wstrzymaj oddech lub rozejrzyj się. Wtedy po zakończeniu historyjki, uwaga nie skieruje się od razu na myśli.

Zwróć uwagę na dziwne uczucie pustki po kroku 2. Jest to spokój tylko zabarwiony jest jeszcze oczekiwaniami, niepewnością lub czymś innym. Ten spokój będzie się klarował wraz ze wzrostem uważności.

Ciekawe doznania może wywołać otwarcie oczu równocześnie z wykonaniem kroku 2. Możesz też spróbować wykonać to ćwiczenie mając otwarte oczy cały czas.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz