10 lipca 2017

3. Zasypiaj świadomie.


Zazwyczaj czas poświęcony na zasypianie jest zwyczajnie marnowany. Rozmyślamy wtedy o przeróżnych sprawach, fantazjujemy, wspominamy, roztrząsamy itp. a rano o niczym z tego nie pamiętamy. Tak więc dobrym pomysłem jest wykorzystanie tej pory do ćwiczenia uwagi.
 

W czasie zasypiania ćwiczenie jest bardziej przyjemne, możesz sobie leżeć, rozluźnić ciało, zrelaksować się i odpoczywać jednocześnie po całym dniu. Odrywanie w tym momencie uwagi od umysłu zmniejsza intensywność zamyślania się, przez co bardziej będziemy odczuwać te przyjemności.

Sposób wykonywania ćwiczenia.

Pozycja ciała - kładziemy się w łóżku na plecach, nogi wyprostowane, jedna obok drugiej, ręce obok ciała, głowa nie za wysoko na poduszce, może być nawet bez poduszki. Kręgosłup ma być jak najbardziej wyprostowany. Reszta szczegółów tak żeby nam było wygodnie i żebyśmy się nie musieli poprawiać.

Oczy oczywiście zamknięte. Wykonując ćwiczenia w łóżku prawdopodobnie będziesz robić się śpiący wcześniej niż zawsze. Masz wtedy dwie możliwości:

- jeśli chcesz przedłużyć ćwiczenie, miej po prostu na uwadze, że nie chcesz zasnąć. Możesz sobie zacząć powtarzać w myślach "nie chcę zasnąć".
- pozwól sobie zasnąć. Obserwuj wtedy jak zasypiasz. Przed zaśnięciem pogłębia się uczucie relaksu, obserwuj to. Możesz sobie powtarzać w myślach "zasypiam".

W pierwszej jednak kolejności po tym jak się ułożysz wykonuj ćwiczenie w następujący sposób. Kiedy zamkniesz oczy skup uwagę na swoim ciele, jesteś w stanie czuć, że je masz.

Opcja 1 - całe ciało. Skup się na tym odczuciu całego ciała i staraj się je odczuwać jak najbardziej. Powinno być to łatwe ponieważ w tym momencie nic innego nie ma, są tylko odczucia w ciele i najwyżej jeszcze jakieś dźwięki. Odczuwanie swojego ciała ma swoją głębie, im więcej uwagi w to włożysz tym więcej odczuć w nim się pojawi.

Opcja 2 - części ciała. Zwracaj uwagę na poszczególne części ciała: stopy, nogi, tułów, klatka piersiowa, dłonie, ręce, szyję, twarz i głowę. Możesz podzielić swoje ciało jeszcze bardziej szczegółowo. Odczuwaj, że masz te części na zmianę po kilka/kilkanaście sekund. Tak jakbyś zwiedzał uwagą swoje ciało. Możesz przeskakiwać z jednej części ciała na drugą lub przesuwaj swoją uwagę płynnie wzdłuż ciała.

Opcja 3 - ciężar ciała. Zamiast zwracać uwagę na odczucia w ciele zwracamy uwagę na odczucie ciężaru ciała. Czujesz nacisk w każdym miejscu gdzie twoje ciało naciska na łóżko. Możesz próbować czuć ciężar całego ciała lub jego części po kolei podobnie jak w opcji 2.

Oprócz tych opcji możesz wykonywać w tym momencie dowolne ćwiczenie uważności, większość się na tą chwilę nadaje.

Jeśli nie umiesz zasypiać na plecach lub po kilku, kilkunastu minutach pozycja na plecach zaczyna Ci przeszkadzać, ułóż się po swojemu i jeśli chcesz to próbuj kontynuować ćwiczenie.

Możliwe jest, że w pozycji leżącej ćwiczenie będzie wychodzić Ci znacznie trudniej niż w pozycji siedzącej. Będziesz mieć jakby więcej myśli w głowie. Nie przejmuj się tym, pamiętaj, że każda sekunda spędzona uważnie przybliża Cię do celu.

Kliknij tutaj żeby zapoznać się z ogólną instrukcją do wszystkich ćwiczeń.


Miłego zasypiania.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz