5 czerwca 2017

Twoje myśli nie są twoje.

Myśli to aktywność naszego umysłu. Umysł jest nasz, ale myśli już nie. Tak samo jak bicie serca jest jego a nie nasze. Mamy tylko możliwość pokierowania nimi, zwracając swoja uwagę na to, o czym chcemy myśleć. Umysł podsuwa nam wtedy myśli związane z tym na co skierowaliśmy uwagę. Cześć naszej uwagi skierowana jest również na myślach, dlatego następne myśli są związane z poprzednimi

Nawet myśl typu: "to ja teraz myślę" pochodzi z umysłu mimo, że wydaje się, że jest nasza. Pojawiła się ona, bo zacząłeś o tym myśleć. Umysł podsuną Ci ją, bo masz w sobie przekonanie, że twoje myśli są twoje. Przekonania są podstawą umysłu, jak sama nazwa mówi, to coś, o czym jesteś przekonany, że jest prawdą. Więcej o nich przeczytasz tutaj: Wszystko co wiesz "jest" prawdą.

Możesz to zobaczyć w tej chwili. Spróbuj teraz pomyśleć coś o sobie. Powinno Ci się udać zauważyć, że każda pojedyncza myśl porostu wpada do naszej głowy. Nie wiesz w jednej chwili wszystkiego o sobie. Myśli te będą pojawiać się po kolei. Kiedy będziesz dłużej myśleć o sobie, zaczną się pojawiać przerwy miedzy tymi myślami i będziesz musiał chwile poczekać, aż umysł podsunie ci co jeszcze możesz o sobie powiedzieć. Nie było by problemu z dostrzeżeniem tego, jakby nie to, że umysł wypełni te przerwy innymi myślami, co rozproszy twoja uwagę.

Dobrym momentem do zaobserwowania, że myśli nie są nasze, jest okres kiedy jesteśmy przytłoczeni negatywnymi emocjami. Przytłaczające myśli pojawiają się wtedy, mimo, że jednocześnie ich nie chcemy.

To co podsuwa man nasz umysł bierze się z wiedzy jaką zgromadziliśmy przez nasze życie. 99% informacji jakie mamy w głowie pochodzi z zewnątrz. Nauczyliśmy się ich od innych. To myśli innych ludzi. Do pozostałej, malutkiej części wiedzy doszliśmy sami. Jak wiec myśli mogły by być nasze?

Jeśli chcesz się przekonać, że nie masz kontroli nad swoimi myślami, możesz to sprawdzić. Wystarczy kilka minut. Znajdź miejsce gdzie nikt Ci nie będzie przeszkadzał i spróbuj przez minute o niczym nie myśleć. Kiedy Ci się to nie uda, pomyślisz pewnie, że nie da się zatrzymać myśli, ale możesz myśleć o czym chcesz. Wtedy spróbuj przez minute myśleć tylko o jednej rzeczy np. o słoniu, tak żeby nie pojawiła się w głowie żadna inna myśl z nim nie związana. Kiedy to tez Ci się nie uda, pomyślisz pewnie, że to jest naturalne. Nie jest. Dzieje się tak dlatego bo nigdy nad tym nie pracujemy, bo nie znamy naszych umysłów. Nie wiemy, że możemy nad nimi panować.

Spróbuj wykonać to ćwiczenie: 2. Zauważ pierwszą myśl. Zajmie Ci ono kilka minut a pokaże Ci wiele ciekawych właściwości myśli. Np., że nie widzisz wielu swoich myśli nawet jeśli celowo chcesz je widzieć.

Jak myśli mogą być nasze jeśli nie możemy ich kontrolować? Nie możemy ich zatrzymać. Nie możemy przestać myśleć o tym o czym nie chcemy myśleć. Nie możemy myśleć tylko o tym o czym chcemy. Przyglądaj się temu a zauważysz że to tylko aktywność umysłu.

Myśli pojawiają się bez przerwy. Mamy ich około 60 000 każdego dnia. Wpływają na każdą sekundę naszego życia. Również wtedy kiedy czujemy się szczęśliwi.

Umysł rozwija się stopniowo. Skutki jego niekontrolowania nasilają się więc wraz z wiekiem. Przyzwyczajamy się do nich przez co ich nie zauważamy. Niekontrolowane myśli kontrolują nas. Stajemy się sługami własnych umysłów. Mówi się o nie których ludziach, że "żyją we własnych głowach". Tym się właśnie kończy brak obserwacji własnego umysłu. Zauważ to jak najwcześniej bo nie kontrolując swoich myśli wszyscy powoli zamykamy się we własnych głowach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz