24 czerwca 2017

Stany emocjonalne - powiązanie myśli i emocji.

Stan emocjonalny przypomina dłużej utrzymującą się emocje. Pojedyncza emocja trwa zaledwie chwilkę. Można powiedzieć że przepływa przez nasze ciało. Natomiast stan emocjonalny może trwać długo, nawet cały dzień a czasem nawet dłużej. W jaki sposób powstaje stan emocjonalny? Jakie jakie są jego konsekwencje? Co możemy z tym zrobić? Na te pytania odpowiemy sobie poniżej.

W jaki sposób emocja przekształca się w stan emocjonalny?

Dzieje się to przez zapętlenie myśli i emocji w kółko. Przykładowo, gdy pojawi się w nas złość, do naszej głowy zaczynają napływać myśli zabarwione złością. Z drugiej strony każda myśl wywołuje w nas emocje. W tym przypadku mamy myśli zabarwione złością, więc napłynie nas kolejna porcja emocji - złości. I tak w kółko. Będziemy źli przez dłuższy okres czasu, do puki jakieś czynniki nie sprowadzą naszego myślenia na inny tor.

Jakie niesie to ze sobą konsekwencje?

Konsekwencja jest taka, że przez cały czas jesteśmy pod wpływem jakiegoś stanu emocjonalnego. A to ma z kolei wpływ na nasze doświadczanie życia w obecnym momencie. Warto wiedzieć, że niezależnie od tego czy stan emocjonalny ma zabarwienie pozytywne czy negatywne, jego skutkiem jest ograniczenie naszych ogólnych zdolności. Jeśli zastanawiasz się dlaczego pozytywne emocje mogą nam szkodzić, przeczytaj to: negatywne skutki pozytywnych emocji.

Jak powiedzieliśmy, powtarzająca się emocja zmienia się w stan emocjonalny. Ale to jeszcze nie koniec. Powtarzający się stan emocjonalny zapisuje się w naszej osobowości. A wtedy skłonność do pojawiania się danej negatywnej emocji staje się jeszcze większa. Negatywny stan emocjonalny staje się częścią nas, gdzieś w głębi towarzyszy nam bez przerwy i wywiera na nas wpływ z różną intensywnością. Takie zapisanie się stanu emocjonalnego w nas kończy się często przewlekłym niezadowoleniem z życia lub w cięższych przypadkach depresją, nerwicą, lękami i tym podobnymi chorobami.

Co możemy z tym zrobić?

Bez umiejętności dostrzegania, obserwacji i rozumienia swoich emocji, nie jesteśmy w stanie nic z tym zrobić. Możemy jedynie liczyć, że coś w naszym życiu to zmieni. Czyli możemy liczyć na szczęście lub cud.

Musimy więc nauczyć się dostrzegać swoje emocje i obserwować je. Wtedy pojawia się zrozumienie i możliwość wpływania na swój stan emocjonalny. Potrzebna będzie nam do tego uważność, która pozwala nam między innymi zwracać uwagę na procesy emocjonalne które w nas zachodzą. Szczegółowo o tym czym jest uważność przeczytasz tutaj: czym jest uwaga/uważność.

Jak przy pomocy uważności możemy wpłynąć na stan emocjonalny?

Po części dzieje się to samoistnie. Samo rozumienie i dostrzeganie swoich emocji ma już znaczny wpływ na to jak one na nas oddziaływają. Znajomość działania emocji sprawia też, że w reakcji na sytuacje pojawiają się w nas inne emocje niż jak nie znalibyśmy ich działania.

Obserwacja emocji sprawia, że one łagodnieją. Nie dostrzeganie lub jeszcze gorzej uciekanie od emocji, wzmaga ich intensywność.

Mając rozwiniętą uważność mamy też możliwość wpływania na stan emocjonalny zmieniając tok myślenia. Często się słyszy żeby myśleć pozytywnie i jest to dobra rada. Jest to jednak trudne do wykonania dla osób z nierozwiniętą uważnością. Ciężko jest wtedy zmienić a nawet dostrzegać własne myśli. Przypomnę, że człowiek widzi około 5% swoich myśli, pozostała część przelatuje przez naszą podświadomość. Uważność pozwala nam dostrzegać naszą podświadomość.

Długotrwałe obserwowanie swoich emocji doprowadza nas też do bardzo ważnego zrozumienia, że wszystkie emocje powstają w nas. Często mówimy np, że ktoś lub coś nas zdenerwowało. Tak się nie dzieje. Nasze emocje są zawsze wynikiem nasze oceny sytuacji a nie samej sytuacji. Nikt i nic nas nie denerwuje, to my się denerwujemy reagując w taki sposób na tego kogoś, coś. Różnica jest potężniejsza niż się wydaje. Zrozumienie tego wraz z wysoką umiejętnością bycia uważnym pozwala regulować swoje reakcje na otoczenie czyli regulować swoje emocje a nawet wybierać jakich emocji chcemy doświadczyć.

Na koniec jeszcze lista najczęściej towarzyszących nam stanów emocjonalnych. Pamiętaj, że cały czas jesteś pod wpływem któregoś z nich, kilku z nich albo jeszcze jakiegoś innego którego nie wymieniłem. Im częściej będziesz je dostrzegał, tym szybciej je wszystkie poznasz. Rozwiniesz też w ten sposób swoją uważność. Możesz obserwować aktualnie Ci towarzyszące, albo te które pchnęły Cię do jakiegoś czynu przed chwilą. Możesz też obserwować innych ludzi, jak stany emocjonalne wpływają na ich zachowanie. Pomoże Ci to zrozumieć swoje. Ponieważ myśli i emocje są ze sobą połączone, żeby dowiedzieć się w jakim aktualnie stanie się znajdujemy watro jest przyglądać się swoim myślom. Będą one zabarwione stanem którego szukasz. Warto też sobie zadawać pytania: o czym teraz myślę? po co o tym myślę? jak się teraz czuję?

Najczęściej towarzyszące nam stany emocjonalne: zły, niezadowolony, zaniepokojony, zirytowany, smutny, wściekły, zmartwiony, przestraszony, zawstydzony, rozczarowany, znudzony, zakłopotany, zmieszany, zazdrosny, niepewny, wstrząśnięty, żałujący, zaskoczony, zdziwiony, winny, zdenerwowany, przygnębiony, nieufny, przerażony, rozgniewany, obrzydzony, sfrustrowany, pesymistyczny, optymistyczny, pewny, dumny, pragnący, radosny, zachwycony, zadowolony, podekscytowany, podniecony, zainteresowany, wzruszony, współczujący.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz