15 czerwca 2017

Jak poznawać swój umysł.


Umysł poznaje się poprzez jego obserwacje. Około 95% jego aktywności odbywa się na poziomie podświadomym. To myśli w naszej głowie, których nie zauważamy. Dlatego nie mamy nad nim kontroli, bo widzimy zaledwie 5% tego co on robi. Obserwacja umysłu pozwoli nam zobaczyć w nim więcej.

Tylko jak zobaczyć myśli, których nie widzimy? Mamy do tego odpowiednie narzędzie. Jest nim nasza zdolność świadomego kierowania uwagą. Wszystko co musimy robić, to rozwijać tą zdolność. Wszystko co przeczytasz o umyśle, mógłbyś w sobie zaobserwować sam. I tak będzie się działo. Kiedy będziesz go obserwować, będziesz odkrywać w nim coraz więcej.


Poznawanie umysłu można podzielić na dwie części, teoretyczną i praktyczną. Cześć teoretyczna to zdobywanie wiedzy. A praktyczna to obserwacja umysłu. Musisz jednak uważać, bo teoria na jego temat mogą Ci również zaszkodzić. Po prostu namieszać Ci w głowie. Tak więc, cokolwiek przeczytasz o umyśle, a nie jesteś w stanie tego zaobserwować u siebie, nie uznawaj tego z góry za prawdę. Może nią być, ale nie musi. I to jest cześć praktyczna. Dostrzeganie zachowań w swoim umyśle, poznawanie go. Teoria ma Ci jedynie podpowiedzieć, co możesz w nim zaobserwować.

Nie byłoby to trudne jakby nie to, że nasza zdolność kierowania swoją uwagą jest prawie równa zeru. Nie używany jej, dlatego jest tak słaba.
Często nawet nie wiemy, że taką zdolność mamy. Kiedy zaczniesz jej używać, to będzie się rozwijać.

Uwaga jest czymś w rodzaju pomostu między naszymi zmysłami a świadomością. Nie jest ważne żebyś to wiedział. Wystarczy, że zobaczysz, że ją masz. A to jest łatwe. Spróbuj jej doświadczyć teraz. Nie odrywając wzroku od tekstu, poczuj teraz swoją prawą stopę. Nie wąchaj, tylko zwróć uwagę na odczucia: ucisk, ciepło, zimno itp. Jesteś w stanie poczuć, że ją masz. Jeśli nic jej nie dolega, to przed chwila tego nie czułeś. A nawet jeśli, to mniej. Poczułeś ją bo skierowałeś na nią uwagę. Inny sposób, również bez odwracania wzroku od tekstu, zwróć uwagę, że widzisz teraz również swój nos. Prawdopodobnie przed chwilą go nie widziałeś. Kolejny, nie odrywaj wzroku od tekstu i poczuj swoją prawą dłoń. Zwróć uwagę, że przestałeś odczuwać swoją stopę. To powinno wystarczyć. Co zrobiłeś? Użyłeś swojej uwagi, skierowałeś ją świadomie na poszczególne rzeczy, dzięki czemu do twojej świadomości dotarło więcej informacji związanych z miejscem w które skierowałeś uwagę. Właśnie tej zdolności będziemy używać do obserwowania umysłu, ale trochę w inny sposób, bo myśli nie mają lokalizacji na którą mógłbyś skierować uwagę. Szczegółowo o tym czym jest uwaga przeczytasz tutaj: Czym jest uwaga/uważność.

Mógłbyś teraz powiedzieć, że umiesz jej używać, bo przed chwilą to zrobiłeś. Trochę umiesz, ale nie dasz rady jej utrzymać długo w jednym miejscu. Poza tym, w ten sposób nie używasz jej prawie wcale. Nie kierujesz nią świadomie, tylko cały czas robi to za Ciebie twój umysł. Zauważ, że teraz kierowałeś ja celowo. Normalnie ta uwaga kieruje się sama na to czym zajmuje się umysł. W ten sposób tracimy zdolność jej kierowaniem, bo cały czas używa jej umysł. Jest to subtelna różnica ale ma ogromne znaczenie. Nie będziemy tego zgłębiać dalej, bo nie jest to konieczne, na dodatek odbiegamy od tematu. Wystarczy, że wiesz, że coś takiego masz.

Wróćmy do poznawania umysłu. W jaki sposób się go obserwuje? Tak naprawdę, cała Twoja praca będzie polegała na ćwiczeniu uważności, czyli zdolności kierowania uwagą. Wraz z jej wzrostem, wgląd w twój umysł pojawi się samoistnie. Po prostu bez twojej woli będziesz zauważał więcej swoich myśli.

Poziom twojej uważności będzie zmienny, a najsilniejszy w trakcie wykonywania ćwiczeń. Dlatego właśnie wtedy wgląd w twój umysł będzie największy. I to wtedy będziesz dostrzegać jak on działa.

Same informacje jakie zdobędziesz o zachowaniu umysłu w trakcie ćwiczeń mają mniejsze znaczenie. Ważne jest, że nauczysz się umiejętności ich dostrzegania. Przełoży się to na dostrzeganie ich również w czasie poza ćwiczeniami. I na tym właśnie nam zależny. Kiedy kilka razy dostrzeżesz jakieś zachowanie umysłu, będziesz go z łatwością dostrzegał w ciągu dnia. Wraz ze wzrostem tej umiejętności i uwagi, zaczniesz dostrzegać kolejne. Im więcej będziesz ich widział, tym więcej będziesz wiedział o swoim umyśle. A kiedy będziesz widział co robi, będziesz mógł go kontrolować.


A oto przykład, jak to będzie wyglądać w praktyce. W trakcie ćwiczenia na pewno zdarzy Ci się często, że będziesz martwić się, że ćwiczenie Ci nie wychodzi. Ponieważ będziesz ćwiczyć gdzieś w odosobnieniu i nic z zewnątrz nie będzie rozpraszać twojej uwagi poziom twojej uważności wzrośnie. Wykonywanie ćwiczenia również znacznie go zwiększy bo takie jest ich przeznaczenie. Dodatkowo ogólny poziom uwagi będzie rósł, jeśli będziesz często ćwiczył. Tak więc, będziesz sam na sam ze swoim umysłem, z dużo większym zasobem uwagi niż zwykle. Jeśli zauważysz wtedy, że właśnie się zamartwiasz i skierujesz swoją uwagę na to uczucie, nagle zauważysz, że ono znikło. Ot tak, bez żadnego wysiłku. Ponieważ zobaczyłeś to w całości, a nie tylko kawałek. Zobaczysz to od samego początku, jak powstaje, dlaczego, odczujesz to w konkretnym miejscu w ciele.


Kiedy kilka razy przerwiesz w ten sposób swoje zamartwianie, staniesz się w tym ekspertem. I teraz, kiedykolwiek zorientujesz się, że się zamartwiasz, będziesz umiał to zakończyć. Nie ważne z jakiego powodu, czy będziesz się zamartwiał swoim ćwiczeniem, jakimś zdarzeniem z przeszłości, jakimś w przyszłości, brakiem czegoś, niezadowoleniem z czegoś, czy czymkolwiek innym. Zamartwianie się stanie się dla Ciebie łatwe do wyciszenia i powoli będzie znikać z twojego życia.

Oczywiście zamartwianie się to tylko jeden z wielu stanów emocjonalnych. Z niektórymi poradzisz sobie szybciej a z innymi dłużej. Te trudniejsze możesz sobie zostawić na później, jak już będziesz wiedział jak to robić. Ale wszystkie pokonasz tym samym sposobem. Niektóre z nich nie będą się pojawiać w trakcie ćwiczeń, ale gdy dojdziesz do wprawy, będziesz mógł się nimi zając w czasie poza ćwiczeniami. Sporą listę takich stanów i przydatne informacje o nich znajdziesz tutaj: stany emocjonalne - powiązanie myśli i emocji.

Tak poznasz swój umysł. Tak pokonasz wszystkie jego ograniczenia.2 komentarze:

  1. Kiedy pojawią się info / linki do teamtów z nawiasów "Link do Etapy na drodze poznawania umysłu, jeszcze nie istnieje"??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na stronie głównej wymieniłem 5 najbliższych tematów. Ten jest 5-ty w kolejce. Za mniej więcej 2 tygodnie.

      Usuń