7 czerwca 2017

Co zyskasz poznając swój umysł.

Poznawanie umysłu przynosi pozytywne zmiany w każdym aspekcie życia. Poniżej przeczytasz o niektórych z nich. Im bardziej będziesz znał swój umysł, tym bardziej będziesz się do nich przybliżał.

Zauważanie myśli - pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale często nie wiemy nawet o czym myślimy. Zaczynasz myśleć o pierniku a zaraz myślisz o wiatraku i nie wiesz nawet jak do tego doszło.

Poznasz swoje emocje - będziesz je zauważał, wiedział jak na Ciebie wpływają. Odkryjesz, że jest ich w tobie dużo więcej niż Ci się wydawało.

Panowanie nad myślami - będziesz mógł przestać myśleć o tym, o czy nie chcesz.

Pełna koncentracja - jeśli masz z nią problemy to dlatego, że rozpraszają Cię twoje własne myśli.

Relaks - jakiego nie znasz. Prawdziwy relaks to spokój od własnych myśli. Kiedy umiesz je zatrzymać to zapominasz o problemach z przeszłości i oczekiwaniach wobec przyszłości. Możesz się relaksować kiedy chcesz.

Pewność siebie - czym jest brak pewności siebie? Jest brakiem znajomości siebie. W tym również dokładniej swojego umysł.

Łatwa komunikacja z ludźmi - ciężko jest rozumieć ludzi, nie rozumiejąc siebie. Po drugie będziesz umiał lepiej słuchać. Teraz, gdy ktoś do Ciebie mówi, ty jednocześnie słuchasz swoich myśli. Swoich interpretacji tego o czym ktoś mówi lub całkiem czegoś innego.

Akceptacja wad - zarówno swoich jak i innych. Akceptacja ta pojawia się kiedy uświadamiamy sobie, że umysł ma ich pełno i jest to normalne.

Koniec z przejmowaniem się opinią innych o nas - łatwo zauważyć, że problem ten nie istnieje kiedy o nim nie myślimy.

Panowanie nad emocjami - wszystkie emocje powstają w Tobie, niezależnie co Cie spotyka. Są wynikiem oceny sytuacji przez umysł. Będziesz mógł uczestniczyć w tej ocenie. Będziesz mógł zdecydować czy chcesz działać zgodnie z nią. Albo całkowicie pozbyć się niechcianej emocji. Np. pokłóciłeś się z kimś. Możesz być zły z tego powodu przez następną godzinę, do końca dnia albo dłużej. Ale możesz też przestać być zły w kilka sekund jeśli tylko przestaniesz o tym myśleć.

Znikną negatywne nastroje - są one głównie wynikiem podtrzymywania i kumulowania się emocji. Tak wiec będziesz mógł się ich pozbywać kontrolując swoje emocje.

Empatia - zaczniesz bardziej zwracać uwagę na to, co ludzie czują niż na to, co mówią. Dzięki temu będziesz ich lepiej rozumiał, a to przyczyni się do polepszenia relacji z nimi.

Pomoc innym - może zdążyło Ci się próbować pomagać komuś, kogo spotkało coś ciężkiego i cierpiał z tego powodu. Okazuje się wtedy, że mimo naszych najlepszych chęci, niewiele jesteśmy w stanie zrobić. Znajomość funkcjonowania umysłu pozwala nam zobaczyć problem szczegółowo. Będziesz mógł się postawić na miejscu tej osoby i znaleźć dla niej dużo lepsze rozwiązanie.

Nowa osobowość - wszystko czego w sobie nie lubisz zniknie. Oczywiście nie dotyczy to ciała. Ale problemów typu: nieśmiałość, wszelkiego rodzaju strach, depresja, wstyd, niska samoocena itp. Wszystko to jest wynikiem nie kontrolowanych myśli.

Zyskasz czas - po pierwsze kiedy robiąc coś, nie będziesz myślał o czymś innym, to zrobisz to szybciej. Po drogie zdasz sobie sprawę, że wiele czynności które w ciągu dnia wykonujesz, robisz dla zabicia czasu.

Postrzeganie rzeczywistości - im bardziej się od niej odcinasz, tym mniej dostrzegasz jej zalet. Wyobraź sobie człowieka spędzającego cale swoje życie patrząc w telefon. Taki człowiek byłby całkowicie odcięty od rzeczywistości. Nie ma większej różnicy miedzy patrzeniem w telefon, patrzeniem w telewizor, graniem w gry, fantazjowaniem w myślach lub rozmowach, a nawet myśleniem o czymkolwiek. Wszystko to pochłania twoją uwagę, a wtedy dociera do Ciebie mniej rzeczywistych informacji. Ciągle myśląc, nie postrzegamy rzeczy takimi jakie są, tylko tak jak o nich myślimy.

Powrót do zmysłów - rzeczywistość postrzegamy za pomocą zmysłów. Niestety im bardziej jesteśmy zamyśleni, tym mniej ich używamy. Czasem idziesz gdzieś i w ogolę nie pamiętasz drogi. Kiedy zaczniesz oddzielać uwagę od myśli będziesz zauważał więcej, słyszał więcej, a w trakcie jedzenia okaże się, że wszystko smakuje i pachnie inaczej niż Ci się wydawało. Zaczniesz również odczuwać swoje ciało bardziej niż wcześniej. Wyobraź sobie jeszcze jedną rzecz, że straciłeś wszystkie zmysły. To całkowite odcięcie od rzeczywistości. Pozostałbyś wtedy sam ze swoimi myślami. W podobnej sytuacji jesteś teraz. Większość twojej uwagi skierowana jest na myśli, a zmysłów używasz na poziomie minimalnym. Nie zdajesz sobie z tego sprawy, bo do tego przywykłeś.

Zdrowe ciało - pojawi się wrażliwość na komunikaty ciała. Zauważysz, że rożne jedzenie ma na Ciebie rożny wpływ. Po jednym będziesz czuł się zmęczony, po innych wręcz źle, a jeszcze po innym poczujesz przypływ energii. Zdasz sobie sprawę, że możesz jeść smacznie i zdrowo a nie głównie dla przyjemności i zaspokojenia głodu, jak do tej pory. Wzrośnie twoje zainteresowanie własnym zdrowiem.

Szczęście - czy wiesz, że brak szczęścia jest wynikiem porównywania się z innymi ludźmi? Wszystko czego brakuje Ci do szczęścia ma ktoś inny. Gdy przestaniesz na to zwracać uwagę zdasz sobie sprawę, że masz wystarczająco dużo by być szczęśliwym już teraz.

Zadowolenie z siebie i z życia - nieustające i bezwarunkowe, na wskutek pojawiających się pozytywnych efektów pracy nad sobą.

Energia - zmiana nawyków żywieniowych, spokojny umysł i rozluźnienie napiec emocjonalnych spowodują przypływ energii. Znika towarzyszący nam często, brak ochoty do robienia czegokolwiek.

Jakość myśli - to, że myśli stwarzają nam większość problemów, nie znaczy, że nie będziesz mógł myśleć. Umysł podsuwając nam myśli, bierze pod uwagę całą masę rzeczy: twoje emocje, nastrój, przekonania, oczekiwania, okoliczności w jakich się znajdujesz, ludzi jacy są wokół Ciebie, ich nastrój, Twoje zdanie na ich temat i wiele więcej. Twoje myśli będą od tego wolne. Nie będą odbiegać od tego, o czym chcesz myśleć. Będą bardziej wartościowe.

Koniec z szukaniem problemów - znasz kogoś kto nie ma problemów? A może zauważyłeś, że kiedy tylko rozwiążesz jakiś problem zaraz pojawia się następny. Umysł pracuje dla nas. Jak tylko znajdzie dla nas jakąś ciekawą możliwość, podsuwa Ci ją. Nie kontrolowanie tego w połączeniu z innymi wadami umysłu sprawia, że nie mając większych problemów, nasz umysł robi je z drobnych rzeczy.

Łatwość uczenia się - szybkość przyswajania wiedzy jest zależna od aktywności umysłu. Im mniej myśli, tym większe przyswajanie. Dlatego dzieci tak łatwo się uczą, bo nie myślą jednocześnie.

Opanowanie - jego brak w niektórych sytuacjach jest wynikiem nie kontrolowania swoich emocji. Teraz nikt i nic nie będzie Cie w stanie wytrącić z równowagi.

Można by wymieniać dalej, ale tyle wystarczy, żeby zauważyć jak możemy zmienić swoje życie. Jeśli powyższe rzeczy wydaja Ci się nieosiągalne to przypominam, że wszystkie pojawiają się stopniowo i jednocześnie, gdy uczysz się kierować uwagą.

Nie miałeś większego wpływu na to jak ukształtował się twój umysł. Stworzyły go okoliczności w jakich się wychowałeś. Ale teraz wiedząc, że możesz go zmienić możesz zmienić w sobie wszystko.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz